Foto: ANU

Vedci sa chystajú na prebádanie novoobjaveného kontinentu.

Každý z nás vie, že Zem má šesť kontinentov – Eurázia, Afrika, Južná Amerika, Severná Amerika, Austrália a Antarktída. Sú to rozľahlé a súvislé časti Zeme obklopené oceánom. Vedci však tvrdia, že našli ďalší kontinent, ktorý je však z veľkej časti potopený. Je ním Zealandia, ktorá sa nachádza východne od Austrálie. Tím výskumníkov sa rozhodol, že túto záhadu definitívne vyrieši a vybrali sa tak podvodný kontinent preskúmať.

Vo zverejnenom dokumente tím 11 geológov navrhol, že oblasť Tichého oceánu východne od Austrálie by mala byť považovaná za kontinent, keďže spĺňa všetky definície, ktoré sú pre kontinenty typické. S rozlohou 4,9 miliónov kilometrov štvorcových by tak Zealandia, ktorej drvivá časť sa nachádza po vodou, bola najmenším svetovým kontinentom. Pre porovnanie rozloha Európy je viac ako dvojnásobná, má až 10,5 miliónov km².

ANU

Preskúmať toto územie sa vybrala expedícia z programu International Ocean Discovery. Tá sa okrem iného zameria aj na takzvaný Ohnivý kruh, ktorý je zónou s najčastejším výskytom zemetrasení a sopečných erupcií. Výskum by tam mohol pomôcť vedcom lepšie pochopiť veľké zmeny v tektonickom usporiadaní, ktoré začali zhruba pred 53 miliónmi rokov.

Práve tie môžu mať na svedomí aj odtrhnutie Zealandie od Austrálie. „Zemská kôra Zealandie je tenšia, pretože pred odtrhnutím od Austrálie sa naťahovala. To je aj dôvod, prečo je nižšie pod morskou hladinou,“ tvrdia výskumníci. Tí budú na špeciálnej lodi zbierať viac ako kilometer pevných usadených kameňov. Celá expedícia má začať v koncom septembra a potrvá dva mesiace.

Pozri aj: Pred pár týždňami 100 metrová tsunami zdevastovala mesto v Grónsku. Ako vzniká takáto mega-vlna?

businessinsider.com.au
Príbehy
0
Komentovať (0)