Ronald Eliassen, flickr.com

Miesto, kde sa môžete pravou rukou dotknúť Európy a ľavou zas Severnej Ameriky.

Island je krásna krajina, ktorá ponúka neskutočné množstvo prírodných krás. Niektoré z nich nájdete aj v našom staršom článku, stačí ak kliknete TU. Okrem krásnych vodopádov, krásnych prírodných jazier či prírody, ktorá vyzerá ako z iného sveta, tu môžeme nájsť aj miesto, kde sa stretávajú litosferické platne Ameriky a Eurázie.

Okrem všetkých krás by ste mali vedieť aj o tom, že Island vznikol priamo na hranici dvoch litosferických dosiek (zo západu je to doska Severoamerická a z východu Európska). Tieto dosky sa stretávajú v jazere Þingvallavatn nachádzajúce sa približne 50 km od Reykjavíku. Hranicu medzi litosferickými doskami tvorí vodný prítok do jazera. Táto prepadlina sa volá Silfra, v preklade Štrbina. Voda je v prepadline priezračne čistá a pitná, pretože pochádza z neďalekého ľadovca. Vo vode je viditeľnosť až 100 metrov a možno aj preto je Silfra rajom pre všetkých potápačov, hlavne vtedy, keď sa dostanú do hĺbky až 63 metrov.

[youtube LvLE0RzyPB8 720 410]

Pri potápaní sa môžete pravou rukou dotknúť Európy a ľavou zas Severnej Ameriky. Okrem toho môžete vidieť silu a neustály pohyb na vlastné oči. Kontinentálne dosky sa každým rokom vzďaľujú a aj preto je tento kaňon každým rokom širší až o 2 centimetre.

[youtube tp5hlmxBK2s 720 410]

silfra1
flickr
silfra2
flickr
Amusing Planet
Príbehy
0
Komentovať (0)