Foto: pexels

Ako si predstavujete ideálne ráno?

Ranné vstávanie u mnohých ľudí nepatrí medzi tie najobľúbenejšie momenty dňa. Platí to najmä v prípadoch, keď sa musí človek ešte za tmy rýchlo poobliekať a letieť do práce. Odborníci ale prichádzajú s niekoľkými kľúčmi, vďaka ktorým budú vaše rána o niečo príjemnejšie.

Štyri kľúče k lepším ránam

V rámci novej štúdie, ktorej výsledky boli publikované v časopise Nature Communications, sa odborníkom podarilo identifikovať 4 faktory, ktoré dokážu zmeniť celé vaše ráno, ba dokonca aj celý deň, píše Science Alert.

Zaoberali sa otázkou, prečo sa mení miera bdelosti z jedného dňa na druhý. Prečo sa jedno ráno zobúdzame svieži a plní energie, a na ďalší deň máme po zazvonení budíka sto chutí zahrabať sa hlbšie do perín? Do výskumu sa zapojilo celkovo 833 ľudí, pričom väčšinu z nich tvorili páry dvojčiat (vedci tak chceli vylúčiť genetické faktory).

Foto: pexels

Počas dvoch týždňov odborníci sledovali, čo účastníci výskumu jedli, koľko sa hýbali a koľko spali. Merali aj hladinu glukózy v ich krvi. Participanti zas mali sami hodnotiť mieru svojej bdelosti počas dňa. Ukázalo sa, že jedným z najdôležitejších faktorov je spánkový profil, teda trvanie a načasovanie spánku, ale aj jeho kvalita.

Pozor na cukor

Sme bdelejší, keď spíme dlhšie a môžeme si dovoliť vstávať trochu neskôr. Druhým faktorom bolo množstvo fyzickej aktivity, ktorej sa ľudia počas dňa venovali. Kvalitnejší bol ich spánok v prípade, ak mali viac pohybu počas dňa a menej večer a počas noci.

Tretím kľúčom sú raňajky. Jedlo s vyšším obsahom sacharidov spôsobilo, že boli ľudia ráno bdelejší. Raňajky bohaté na bielkoviny mali opačný efekt (kalorické hodnoty boli v oboch prípadoch rovnaké). Ak ale hladina cukru v tele človeka vystrelila privysoko, miera bdelosti bola nižšia, čo je podľa odborníkov štvrtým kľúčom k príjemným ránam. Je teda dôležité to pri raňajkách s cukrom nepreháňať.

Foto: pexels

V ďalšom výskume sa chcú vedci zaoberať napríklad otázkou, prečo sa cítime lepšie, keď si môžeme ráno pospať o niečo dlhšie. Už v predchádzajúcich experimentoch sa zaoberali napríklad tým, ako na celkový pocit pohody vplýva to, keď sa človek takpovediac prespí, teda spí priveľa.

Kvalita spánku a následná bdelosť vplýva na náš každodenný život viac, ako by ste si mysleli. V niektorých zamestnaniach dokonca môže zapríčiniť nedostatok spánku a nedostatočná úroveň bdelosti vážne nehody či stratu produktivity.

Uložiť článok

Najnovšie články