Foto: unsplash

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo prežívajú ľudia po tom, čo užili psychedeliká?

Výskumu vplyvu psychedelík sa vedci venujú už roky. Pátrajú po ich pozitívnych, ale aj negatívnych účinkoch či po prípadných možnostiach využitia v medicíne, napríklad pri liečbe duševných ochorení. Jedna z výskumníčok sa rozhodla, že ľuďom ukáže, ako vyzerá svet po užití rôznych dávok psychedelickej látky.

Takto vníma svet človek po užití rôznych dávok psychedelík

Odborníčka zaoberajúca sa vplyvom psychedelík uverejnila na YouTube video, ktoré ukazuje, ako vníma svet človek po ich užití, píše web UNILAD. Josie Kins v rámci svojho výskumu využíva subjektívnu dokumentáciu a vytvára tak vizuálne obrazy. V rámci jedného z posledných videí sa pokúsila popísať 7 úrovní psychedelického zážitku. Pomáhali jej v tom aj rôzni umelci.

Ľudia ostali z videa v šoku. Tí, ktorí predtým psychedeliká užili, boli v nemom úžase z toho, ako presne zážitok po vizuálnej stránke popísala. 7 úrovní popisuje rôznu intenzitu psychedelického prežívania.

Ľudia sú šokovaní z toho, ako presne rôzne stupne zachytila

V rámci prvého stupňa popisuje, ako vníma svet človek, ktorý užil mikrodávku psychedelík. V rámci najvyššej úrovne človek už nemá pod kontrolou vlastné vedomie a nedokáže spracúvať informácie. Popísané stupne intenzity sú platné pre väčšinu bežných psychedelík, napríklad LSD a lysohlávky.

Foto: unsplash

Samozrejme, existujú substancie, ktoré pozmenia vnímanie človeka iným spôsobom. Pri iných zas stačí aj malá dávka na to, aby sa dostavila intenzívna zmena. Kinsovej cieľom bolo zlepšiť komunikáciu s ľuďmi, ktorí prežívajú zmenený stav vedomia. Popísať intenzitu tohto zážitku je podľa nej jedna z najnáročnejších častí jej výskumu.

Video, ktoré výskumníčka uverejnila, je doteraz to najpresnejšie, čo sa týka popisu intenzity jednotlivých stupňov zmeny vedomia. A ľudia, ktorí video videli, s ňou absolútne súhlasia. Jeden z nich sa dokonca vyjadril, že nikdy nevidel presnejší popis prvých troch úrovní intenzity zmeny vnímania po užití LSD.

Najnovšie články