Todd Marshall

Matej Mensatoris / / Zviera
Škótski paleontológovia majú dôvod na radosť. Podarilo sa im očistiť skamenelinu dinosaura obývajúce škótske vody pred takmer 200 miliónmi rokov.

Ak by sme mali vymenovať veci, ktoré sú typické alebo sú spojené so Škótskom, asi medzi prvými by sme si spomenuli na Lochnesskú príšeru. Zatiaľ čo je Nessie iba mytologická bytosť, už teraz je jasné, že škótske vody v dávnej minulosti obývali živočíchy, pred ktorými by sa triasla od strachu aj samotná Lochnesská príšera.

Navštíviť Škótsko iba kvôli jazeru Loch Ness sa veľmi neoplatí. Pozrite sa, čo všetko si rozhodne nemôžete nechať pri návšteve Škótska ujsť.

V roku 1966 objavil Norrie Giles pri prechádzke okolo vodnej elektrárne zvláštny nález. V hornine sa nachádzala fosília štyri metre dlhého morského plaza – ichtyosaura. Tento dinosaurus žil na Zemi  pred 170 miliónmi rokov, čo bolo v strednej dobe druhohôr.

wired.com
wired.com

Napriek tomu, že tento nález kostry ichtyosaura bol v Škótsku jediný kompletný, umiestnili ho do múzejného skladu a ostal tam ležať celých 50 rokov.

Keďže sa kostra ichtyosaura nachádzala v tvrdej hornine, bolo pre múzeum zložité fosíliu očistiť. To sa však teraz podarilo skupine odborníkov z Edinburghskej univerzity, a tak kostru momentálne študujú najvýznamnejší škótski paleontológovia. Podľa vyjadrení škótskych odborníkov nález kompletnej kostry ichtyosaura je mimoriadne vzácny a považujú tak túto skamenelinu za korunovačný klenot škótskych fosílii.

louisvillefossils.blogspot
louisvillefossils.blogspot

Po tom, ako kostru paleontológovia dôkladne preskúmajú, bude následne vystavovaná po rôznych miestach v krajine, vrátane elektrárne, kde ju pred 50 rokmi náhodou Norrie Giles objavil.

Ichyosaurus žil v rozkvete dinosaurov v období Jura. Bol to dokonalý predátor. Vzhľadovo trochu pripomínal dnešných delfínov, bol výborný a rýchly plavec. Úzky zobák bol ideálny pre lov rýb a chobotníc a vo vode patril na vrchol potravinového reťazca.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com


Komentovať (0)