Najkrajšie miesta Zeme, ktoré by ste mali navštíviť predtým, než zomriete (Škótsko)

skotsko - viadukt

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali vytvoriť ďalšie prekrásne pamiatky a miesta, ktoré by vašej pozornosti určite nemali uniknúť. V našom seriáli sa budeme venovať krajinám z celého sveta, predstavovať ich prírodné, kultúrne, ale aj historické bohatstvo. Prajeme vám príjemné spoznávanie našej planéty.

Po Nórsku, či Islande si dnes môžete pozrieť ďalšiu z čarovných európskych krajín, a to Škótsko. Tentokrát sme si prácu o niečo uľahčili a nebudeme vymýšľať stručný opis tejto krajiny. Použijeme slová Karla Čapka z knihy Anglické listy, ktoré určite poslúžia lepšie, ako akákoľvek naša charakteristika.

„Musím vysloviť surovú prózu, ako je tu krásne: modré a fialové jazero medzi holými kopcami – to jazero sa volá Loch a každé údolie sa nazýva Glen, každá hora Ben a každý človek Mac… Škóti sú väčšinou zavalití, kvitnúcich líc a silných šijí; majú mnoho detí a sympatické, starodávne mená klanov. Sukienky, teda kilty, nosia len na vojne alebo keď hrajú na gajdy. Tie kockované plédy sa volajú tartany a sú to vlastne akési erby; každý klan má tartan iných farieb, čo bol zaiste kedysi dostatočný dôvod, aby sa vzájomne vyvražďoval s klanom inak kockovaným… Divná, tvrdá, akoby predhistorická zem… Koniec života; tu sa snáď nič nezmenilo za desať tisíc rokov; iba cesty ľudia viedli a postavili dráhy; ale zem sa nezmenila;… Tieto a všetky ostatné mená poukazujú na krásu a podivnosť ostrova. Je krásny a chudobný; a pôvodné skrýše vyzerajú tak predhistoricky, akoby ich stavali nebožtíci Piktovia, o ktorých, ako je známe, nie je známe nič. Potom sem prišli galskí Kaledónci a odniekiaľ z Nórska Vikingovia… Inak všetci títo dobyvatelia nechali ostrov v pôvodnom stave, ako vyšiel z ruky božej; divoký, pustý a rozrytý, mokrý a vznešený, strašný a ľúbezný…“

skotsko - loch ness
sorayalandscape.com

Toto pravdepodobne najznámejšie jazero sveta nemôžeme vynechať, a preto si to vybavíme hneď na začiatku. Kto nenavštívil jazero Loch Ness, akoby nikdy v Škótsku ani nebol. 34 kilometrov dlhé a 1,5 kilometra široké jazero, ktoré údajne obýva tvor prezývaný Nessie, je obľúbeným miestom nielen pre konšpirátorov a záhadológov, ale svoje si tu nájde aj bežný turista.

skotsko - st.kilda
metro.co.uk

Pozeráte sa na unikátne súostrovie St. Kilda, ktoré patrí medzi svetové rarity vďaka svojej izolovanosti už takmer od 16.storočia. Súostrovie si prešlo dlhým obdobím emigrácie, na tomto území nikdy nežilo viac ako 200 ľudí, až sa napokon v roku 1930 odsťahovali poslední obyvatelia. Na súostroví sa rozšírili veľké kolónie vzácnych morských vtákov, rovnako ako množstvo významných rastlín, ktoré sú dnes lákadlom pre množstvo nadšených turistov.

skotsko - loch shiel
telegraph.co.uk

Spomenieme si ešte jedno z prekrásnych škótskych jazier. Jedná sa o jazero Loch Shiel. Zdá sa vám povedomé, aj keď ste tu nikdy neboli? Je to možné… Loch Shiel si totiž zahralo vedľajšiu úlohu vo filmoch o čarodejníkovi Harrym Potterovi, kde stvárnilo Čierne jazero neďaleko Rokfortu. Jazero má podobne ako Loch Ness svoju legendu o príšere, ktorá tu žije. Ide o 21 metrov dlhého jaštera, ktorý sa však ľuďom neukazuje až tak často ako Nessie.

skotsko - mull of galoway
canicross-scotland.co.uk

Pre tých, ktorí majú radi pocit, že stoja na okraji sveta, odporúčame navštíviť najjužnejší bod Škótska nazývaný Mull of Galoway. Na tomto bode nájdete maják postavený v roku 1830 a prekrásny výhľad na búrlivé Írske more narážajúce o vysoké útesy.

skotsko - smoo cave
randomwallpapers.net

Jaskyňa Smoo cave leží na konci 600 metrov dlhého zálivu neďaleko mesta Durness. Táto jaskyňa je skutočným unikátom, a to práve kvôli jej vzniku. Kým obrovskú vstupnú halu vytvorilo more, hlbšie priestory vyformovala sladká voda z rieky, ktorá do jaskyne vteká takýmto 20 metrovým vodopádom.

Pokračovanie na ďalšej strane…Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)