Dominic Walliman

Matej Mensatoris / / Veda
Fyzika je zložitý vedný odbor a vyznať sa v nej nie je vôbec jednoduché. Našťastie je tu obrázok, ktorý spája dokopy všetky oblasti fyziky do jednej, a tiež video, ktoré jednotlivé oblasti vysvetľuje.

Fyzika je pre väčšinu študentov doslova strašiak, ba až nočná mora. Kým s fyzikou na základnej škole nemá problém takmer nikto a na strednej škole si už nachádza svojich odporcov, tak na vysokej škole je práve fyzika najčastejšou príčinou, prečo študenti ukončujú štúdium na technických školách. Pravdou ale je, že fyzika je skutočne veľmi rozsiahla a k jej pochopeniu je potrebné dlhoročné štúdium a aj isté predpoklady k tomu, aby sme ju dokázali ako-tak pochopiť. Ak ste súvislostiam vo fyzike doteraz dobre nerozumeli, dnešný článok vám tieto súvislosti prepojí a zrazu sa vám bude zdať fyzika oveľa zrozumiteľnejšia.

Fyzika je obrovská a pokrýva mnoho oblastí. Stáva sa, že pokrýva v sebe dokonca témy, ktoré si navzájom odporujú, no aj tak sú súčasťou tejto zložitej vedy. Ak ste fyziku v živote neštudovali, nie je možné túto vedu dostatočne pochopiť. Naše znalosti zo základnej, prípadne strednej školy na to jednoducho nestačia.

A navyše, ani vo fyzike nie je vždy všetko jasné. Témy ako čierne diery, gravitačné vlny, či červie diery sú stále nie úplne pochopené a fyzikom bude trvať ešte dlhé roky, kým si všetko ujasnia. Koniec koncov aj v súčasnosti nájdeme fyzikov, ktorí sa navzájom sporia – niektorí sa snažia dokázať, že Einstein sa mýli, iní, medzi nimi aj Stephen Hawking, sa snažia prísť s „teóriou všetkého„, ktorá by prepojila všetky zákutia tejto zložitej vedy.

Aby sme sa v tom dokázali vyznať aj my, bežní ľudia, vytvoril Dominic Walliman túto zaujímavú mapku, ktorá ukazuje hlavné oblasti fyziky spojené dohromady. Od počiatkov fyziky založenej Isaacom Newtonom, cez Einsteinovu teóriu relativity až po kvantovú fyziku, to všetko tu môžete nájsť na jednom obrázku.

Dominic Walliman
Dominic Walliman

Pre väčšie rozlíšenie kliknite sem a v prípade, že sa vám mapka páči, môžete si ju objednať tu.

Ak sa pri pohľade na obrázok hneď zdesíte a chcete radšej rezignovať, počkajte chvíľu. Walliman myslel aj na to, že tento obrázok môže byť pre laikov stále nie veľmi pochopiteľný, a tak vytvoril video, ktoré tento obrázok krok za krokom vysvetľuje a sumarizuje tak celú fyziku. Ak budete dávať pozor, tak za 8 minút sa naučíte o fyzike všetko, čo by ste o nej mali vedieť. Uvidíte celú cestu fyziky od Newtonovho jablka, ktoré predstavovalo začiatok modernej fyziky až po čierne diery a kvantovú mechaniku.

Pozrite si video od Dominica Wallimana (pre úplné pochopenie videa je potrebná znalosť angličtiny):

[youtube ZihywtixUYo 720 410]

Pointa celého videa tkvie v tom, že čím viac vieme, tým sa stále viac a viac utvrdzujeme v tom, koľko toho ešte nevieme. No to nevadí, práve naopak, je to dobré, lebo práve takáto „zvedavá nevedomosť“ je motorom ďalších experimentov a následných objavov. Je jasné, že budúcnosť fyziky je fascinujúca, a že najväčšie objavy fyziky nás ešte len čakajú. Otázne je jedine, kedy ich doba príde.

Pozri aj: Pravdepodobne budeme prepisovať učebnice. Vedci totiž objavili novú formu kvapalného skupenstva vody 

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Komentovať (0)