wikipedia.org

Predstavte si mesto, kde žile takmer 500 000 ľudí. A teraz si predstavte, že do tohto mesta nevedie jediná cesta, žiadne spojenie pre autá či autobusy. Nereálne? Nie. To je realita mesta Iquitos.

V našej krajine vedie do každého mesta, dediny, aj do najodľahlejších lazov, cesta. Nie všade na svete je to však rovnaké. V Peru nájdete najväčšie mesto sveta, ktoré nemá s okolitým svetom žiadne cestné spojenie. Zamýšľate sa nad tým, ako to môže vôbec fungovať? Funguje to výborne. Mesto má pol milióna obyvateľov a každý rok ho navštívi asi 200 000 turistov. Ani jeden z nich však nepríde do mesta po ceste, pretože nie je po akej…

Naopak, vo svete existuje mesto 6-krát väčšie ako New York, kde nájdete 20 prúdové diaľnice, hotely, reštaurácie, no jeho ulice sú takmer prázdne. Prečo je tomu tak?

Iquitos je 6. najväčšie mesto Peru. Žije tu takmer pol milióna ľudí a mesto žije rýchlym moderným životom, nie však celkom normálnym. Do mesta totiž nevedie jediná cesta. Napriek tomu všetko funguje ako má. Zo všetkých miest sveta, do ktorých nevedie žiadna cesta, je Iquitos najväčšie. Mesto totiž leží v oblasti amazonského pralesa. Z jednej strany ho oblieva mohutná rieka a z druhej hustá džungľa. Do mesta sa teda autom, ani autobusom, nedostane nikto.

wikimedia.org
wikimedia.org
wikipedia.org
wikipedia.org
futurechallenges.org
futurechallenges.org

Túto oblasť obývali domorodí obyvatelia už dávno. Mesto však vzniklo až v 18. storočí. O 100 rokov neskôr doň začali prúdiť väčšie množstvá prisťahovalcov a najväčší boom zažil Iquitos v prvej polovici 20.storočia, keď sa tu vo veľkom začal pestovať kaučuk. Tak sa mesto rozrástlo na 437 000 obyvateľov (2015), ktorí sú, čo sa pozemnej dopravy týka, celkom odrezaní od sveta.

flickr.com
flickr.com
panoramio.com
panoramio.com
panoramio.com
panoramio.com

Okrem takmer pol milióna obyvateľov musí Iquitos každoročne zvládať aj ohromný nápor turistov. Ročne ich mesto navštívi asi 200 000 (rok 2012 až 250 000). Najväčším lákadlom je to, že mesto je v podstate vstupnou bránou do Amazonského pralesa. Všetci turisti do mesta cestujú po rieke alebo letecky. A práve riečna a letecká doprava je jediným spojením mesta s okolitým svetom. Napriek absencii cestnej dopravy mesto funguje dokonale. Veľká rieka a medzinárodné letisko zvládajú všetky jeho požiadavky.

panoramio.com
panoramio.com
wikimedia.org
wikimedia.org

Vedeli by ste si predstaviť život v takomto meste?

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com
Príbehy
0
Komentovať (0)