Foto: Unsplash

Vlastné bývanie je čoraz väčší luxus a svoje o tom vedia aj Slováci, predovšetkým v Bratislave. Koľko však ľudia platia v ostatných európskych mestách?

Spolu s cenami nehnuteľností rastú obyvateľom európskych miest aj náklady na nájom, ktoré sa často šplhajú do astronomických výšok. My sme sa pozreli, aké sú priemerné ceny nájmov obyčajných 1-izbových bytov mimo centier miest a niektoré výsledky nás poriadne prekvapili.

Bratislava je drahšia ako Taliansko, na najväčších sa ale nechytá

Podľa informácií z portálu Numbeo sa naše hlavné mesto v rámci Európy umiestnilo až na 155. mieste a na najväčšie metropoly starého kontinentu sa ani zďaleka nechytá. Podľa týchto údajov je priemerná cena 1-izbového bytu mimo centra mesta na úrovni 514 eur, čo vo svojej podstate môže zodpovedať bratislavskej realite. Prekvapujúce je, že Bratislava za sebou nechala mestá ako Turín, Janov, Verona, ale aj Sevillu, Atény či neďalekú Budapešť, pričom vo väčšine spomenutých miest sa priemerný nájom nevyšplhal nad hranicu 500 eur.

Foto: Unsplash

Ak sa pozrieme na vrchol tohto rebríčka, nájdeme tam predovšetkým švajčiarskych zástupcov. Najdrahšie bývanie v spomenutom type bytovej jednotky je v Ženeve, kde sa nájom pohybuje na úrovni 1 869 eur. Lacné to veru nie je ani na britských ostrovoch – v Londýne zaplatíte mesačne 1 726 eur, v Dubline zase 1 679 eur. Na druhej strane, pod hranicu tisíc eur sa zmestili metropoly ako Barcelona, Paríž, Miláno či Berlín.

Na konci rebríčka zase nájdeme mestá z krajín ako Bosna a Hercegovina, Rusko, Ukrajina či Rumunsko. Priemerná suma za nájom 1-izbového bytu tu je na úrovni 150 eur, pričom v Bitole (Severné Macedónsko) to je iba 135 eur.

Kompletný zoznam miest nájdete na tomto odkaze.

Najnovšie články