Foto: PIxabay

V Temži plávala 10-metrová veľryba.

Obyvateľom mesta Dartford sa počas víkendu naskytol nezvyčajný pohľad. Vo vodách Temži mohli spozorovať takmer 10-metrovú veľrybu. Tie nie sú pri pobreží Britských ostrovov ničím výnimočným, takto ďaleko vo vnútrozemí sa však mohutný morský cicavec nevyskytuje.

V britskej Temži videli plávať takmer desaťmetrového vráskavca dlhoplutvého. Po prvý raz ho v rieke zazreli počas víkendu v Dartforde. Odborníci tvrdia, že podľa ich názoru nie je „zúfalý“ a dúfajú, že čoskoro nájde cestu, ako sa dostať naspäť do mora. Úrady vydali varovanie pre lode, aby boli v tejto oblasti opatrné. Televízia BBC už zverejnila aj video, v ktorom je možné vidieť vráskavca v rieke.

Vráskavec dlhoplutvý dorastá do dĺžky 14-15 metrov a vážiť môže až 25 ton. Objavuje sa takmer vo všetkých moriach a oceánoch sveta a je jedným z najbežnejších druhov veľrýb. Tento druh je známy najmä pre svoj „spev“. Vráskavec dlhoplutvý vydáva množstvo rôznych zvukov, podľa vedcov ich zrejme využíva na koordináciu pri hľadaní potravy.

Foto: Whit Welles Wwelles14 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Počas zimného obdobia sa vráskavce dlhoplutvé presúvajú z chladnejších vôd v okolí pólov do miernejších zemepisných šírok, zväčša do teplejších pobrežných oblastí, kde privádzajú na svet svoje potomstvo. Preto sa pomerne bežne objavujú aj pri pobreží britských ostrovov. Tak hlboko vo vnútrozemí, ako je mesto Dartford na Temži, je však ich výskyt veľmi vzácny.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )