Petra Sušaninová / / News
Jednou z najviac frustrujúcich vecí, aká sa vám môže stať ak sa chystáte ísť najesť niekam von je, že si objednáte nejaký pokrm, avšak dostanete niečo úplne iné.

Prekvapivo, v jednej reštaurácii sa ničoho iného ani nedočkáte. Názov tejto reštaurácie je The Restaurant of Order Mistakes, teda Reštaurácia pomýlených objednávok. Nájdete ju v Toyosu, v jednej z oblastí Tokia, a hlavnou myšlienkou bolo zamestnať ľudí, ktorí trpia demenciou.

Reštaurácia bola otvorená na skúšobnú dobu od druhého do štvrtého júna 2017 a ak ste sa v nej chceli najesť, museli ste byť pripravení na to, že zamestnanci na vašu objednávku takmer určite zabudnú alebo sa pomýlia. Ak však do takéhoto podniku vkročíte vopred pripravení a informovaní, celkom iste to zmení váš pohľad na tých, ktorí majú kvôli ochoreniu poškodený mozog. Táto zvláštna skúsenosť vám ukáže, že s troškou pochopenia z našej strany môžu byť aj ľudia trpiaci demenciou právoplatnými, plnohodnotnými a funkčnými členmi spoločnosti.

Food bloger menom Mizuho Kudo sa rozhodol, že Reštauráciu pomýlených objednávok navštívi a ostal úplne očarený. Pôvodne si objednal hamburger, namiesto neho však dostal knedličky gyoza. Nemohol sa však sťažovať, pretože aj jedlo, ktoré dostal, bolo nečakane mimoriadne chutné. Okrem toho Kudo tvrdí, že čašníci sa po celý čas usmievali od ucha k uchu a vyzeralo to, že sa veľmi dobre bavia.

Po tejto skúšobnej dobe sa jeden zo zakladateľov reštaurácie Maggie´s Tokyo rozhodol, že udalosť znovu zopakuje v septembri, na počesť Svetového dňa Alzheimerovej choroby, ktorý má v kalendári miesto 21. septembra.

news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp
news.yahoo.co.jp

Demencia je duševná choroba, ktorá spôsobuje úbytok kognitívnych schopností. Postihnutá je hlavne pamäť, neskôr sa zhoršuje schopnosť logického uvažovania, orientácie a dochádza k poklesu celkového intelektu. Choroba však zasahuje aj nekongitívne funkcie, typické sú poruchy emotivity. Mení sa zároveň aj osobnosť jedinca. Postihnutý môže byť agresívny a nedodržiava spoločenské konvencie.

Na svete žije takmer 47 miliónov jedincov postihnutých demenciou a každé 4 sekundy pribudne ďalší nový pacient. Každý dvadsiaty jedinec nad 65 rokov trpí demenciou. Riziko ochorenia narastá s vekom, výskumy však ukazujú, že choroba sa čoraz častejšie vyskytuje aj u mladých ľudí vo veku okolo 30 rokov.

Na Slovensku sa tento počet odhaduje na 50-tisíc pacientov, presné číslo však nie je známe. Odhaduje sa však, že do roku 2040 bude na Slovensku viac než 180-tisíc pacientov trpieť demenciou spôsobenou rôznymi ochoreniami, ako napríklad Alzheimerovou chorobou.

Pozri aj: 20 miliónov ľudí hladujúcich na smrť. Svet postihol najhorší hladomor od čias 2. svetovej vojny

boredpanda, alzheimer.sk
0
Komentovať (0)