Ilustračné foto: Pixabay/Pixabay

Niektoré druhy zvierat sú na pokraji vyhynutia. Aj tentokrát k tomu prispel len človek.

Bizóny sú v súčasnom svete celkom raritou. Ich populácia totiž od dávnej minulosti značne klesla. Mohutné zvieratá sú tak vzácnosťou pre rôzne krajinné oblasti. Situácia v Nemecku je však trochu iná.

V nemeckom meste Lebus, nachádzajúcom sa východne od Berlína, sa po dlhých 250 rokoch po prvýkrát objavil bizón. Tento úkaz je vo voľnej prírode vzácny, nemeckí úradníci to však videli inak. Zviera zazrel jeden obyvateľ neďaleko rieky Oder, upovedomil políciu a následne sa do toho zapojilo aj vedenie mesta. Bizóna vnímali ako ohrozenie svojich občanov, a tak ho nechali zastreliť.

Pixabay

Proti zastreleniu vystúpil WWF

Riešenie situácie sa nepáči najmä WWF – Svetovému fondu na ochranu prírody. Ten chce nemecké mesto dokonca žalovať. „Takéto konanie v prípade prísne chráneného zvieraťa bez známky skutočného ohrozenia je trestný čin,“ vraví Christoph Heinrich, člen predstavenstva neziskovej organizácie, „po viac ako 250 rokoch sa v tejto oblasti objaví bizón a jediné na čo sa autority zmôžu je zastreliť ho.

Bizóny sú v súčasnosti  prísne chránené zvery a vyskytujú sa v prírodných rezerváciách. Jedna z nich sa nachádza na hranici Poľska s Nemeckom. Je tak veľmi pravdepodobné, že práve odtiaľ sa jeden z nich dostal ďalej do mesta Lebus. Keďže je ich naozaj málo, WWF je s počínaním mesta rozhorčené. Odstreliť zviera len tak, pretože môže byť potenciálnou hrozbou, v tomto prípade zrejme nie je ideálne riešenie.

Pixabay

WWF je toho názoru, že bizóny nie sú hrozbou pre ľudí. Napríklad v Poľsku už s divou zverou prebehli viaceré úspešné programy. Podľa Heinricha je situácia len ukážkou toho, ako sú autority v takýchto prípadoch bezmocné. Jednoducho nevedia, čo robiť.

Bizón, u nás nazývaný aj zubor lesný, je najväčším bylinožravcom v Európe. Po 19. storočí prežili len dve populácie týchto zvierat, a to v oblasti Poľska a na území západného Kaukazu. O zachovanie tohto druhu sa v súčasnosti usilujú najmä rezervácie. Avšak urýchlené a hlavne nesprávne rozhodnutia ľudí k ich záchrane skutočne neprispievajú.

Pozri aj: Šaman skočil do jazera plného krokodílov. Chcel dokázať, že ich dokáže ovládať, no tie ho zožrali

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy