Foto: youtube.com

Aký efekt by malo, keby ste sa svojou rukou dotkli roztaveného kovu? Ak by ste to urobili ako tento muž, boli by ste v poriadku.

V posledných dňoch sa internetom šíri virálne video, kde mužovi z Arménska rozhodne nechýba odvaha. Svojou rukou sa bez váhania dotkne roztaveného kovu, ktorý vyteká z vysokej pece. Je pravda, že prúdu sa dotkne len na chvíľu a to tak, že rukou cez prúd kovu rýchle švihne rukou, no aj tak by sme očakávali, že následky takéhoto konania sa nezaobídu bez veľkých popálením. Mužovi sa ale nič nestalo. 

Virálne video názorne ukazuje jav, ktorý nazývame Leidenfrostov efekt.

Vďaka Leidenfrostovmu efektu ostala ruka muža bez popálenín. Ak si všimnete, muž si predtým, ako sa rukou dotkol taveniny namočil ruku do vody. Vďaka tomu sa mu nič nestalo. Leidenfrostov efekt totiž spôsobí, že voda sa začne rýchlo odparovať a para tak vytvorí ochrannú vrstvu.

Aj keď je tento fyzikálny jav dobre známy, oceňujeme odvahu muža tento efekt demonštrovať na vlastnej koži. Vy to ale radšej neskúšajte.

Pozri aj: Najnebezpečnejšou na svete je Slonia noha. Nie tá zvieracia, ale tá, ktorá po výbuchu ostala v jadrovej elektrárni v Černobyle

iflscience.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)