Foto: Public domain

Nájdené stroje sú dva strmhlavé bombardéry SBD-5 Dauntless a jeden torpédový bombardér TBM/F-1 Avenger.

V Mikronézii objavili tri americké vojenské lietadlá, ktoré zostrelili počas druhej svetovej vojny. Stroje šli ku dnu vo februári 1944 počas Operácie Hailstone zameranej na japonské pozície v lagúne Truk (v súčasnosti známa ako Chuuk – pozn. SITA), ktorá priniesla americkým silám rozhodujúce víťazstvo.

Lietadlá lokalizovala nezisková organizácia Project Recover v spolupráci s výskumníkmi z University of Delaware a Scrippsovho ústavu oceánografie v Kalifornii, informuje televízia CNN.

S pátraním po zostrelených lietadlách začal Project Recover po roku výskumu

Výskumníci prehľadali s pomocou sonarov, potápačov a podvodných robotov oblasť veľkú takmer 70 kilometrov štvorcových. Trosky strojov sa našli v hĺbke 30,5 až 65,5 metra pod hladinou oceána. Nájdené lietadlá sú dva strmhlavé bombardéry SBD-5 Dauntless a jeden torpédový bombardér TBM/F-1 Avenger, informovala University of Delaware.

„Zatiaľ čo objav týchto miest je vzrušujúci a zmysluplný, tieto pocity sa miešajú s pokornými emóciami o obetách, ktoré títo príslušníci ozbrojených síl a ich rodiny spravili pri ochrane našich slobôd,“ vyjadril sa Mark Moline, spoluzakladateľ neziskovky a vedúci Fakulty námornej vedy a politiky University of Delaware.

Výskumníci v súčasnosti pracujú na tom, aby mohli z trosiek vytiahnuť ostatky zosnulých vojakov, ktorých by mohlo byť až sedem. Archeológ Andrew Pietruszka z Project Recover uviedol, že zostavujú správy, ktoré posúdi vláda Spojených štátov a rozhodne o spustení procesu vytiahnutia a identifikovania ostatkov.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )