Pixabay

Ľudia na Slovensku budú môcť bez zadania PIN kódu platiť kartou aj vyššie sumy ako 20 eur.

Parlament v utorok (7. 4.) schválil návrh zákona, ktorým sa zvyšuje limit pri bezkontaktných platbách na 50 eur.Návrh zákona z dielne rezortu financií má za cieľ znížiť prípadné zdravotné riziká v dôsledku šírenia nového koronavírusu. Pri jednotlivých platbách sa limit zvyšuje na 50 eur, limit 150 eur bude pri kumulatívne alebo piatich po sebe nasledujúcich platbách.

Táto úprava sa nemá týkať samoobslužných zariadení a virtuálnych predajných miest, pre ktoré vzhľadom na zvýšené riziko nezákonného konania zo strany používateľov platobných prostriedkov s odcudzenými alebo stratenými platobnými kartami môžu byť stanovené aj nižšie ako maximálne hodnoty operácií.

Opatrenie sa uplatní len na obdobie pandémie

Zároveň sa umožňuje používateľovi tieto limity znížiť. Opatrenie týkajúce sa limitov sa však má uplatňovať len na obdobie pandémie. Poskytovatelia platobných prostriedkov však aj po jej skončení budú môcť ponechať zvýšené limity na bezkontaktné platby platobnou kartou a prispieť tak k zvýšenému komfortu ľudí pri platení.

Foto: Archív TASR

Najčastejšie klienti používajú karty od MasterCard, Visa, ale aj American Express či od iných vydavateľov. Na Slovensku bolo podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie v roku 2019 vydaných takmer 5,3 milióna bezkontaktných platobných kariet. Bezkontaktné platby v súčasnosti reprezentujú okrem rýchlosti a bezpečnosti aj hygienickejší spôsob platby za tovar a služby.

Slovensko sa týmto opatrením zaradí medzi ďalšie európske krajiny, ktoré sa v súčasnej situácii rozhodli pre zvýšenie limitu bezkontaktných platieb. Patria k nim napríklad Spojené kráľovstvo, Írsko, Estónsko, Poľsko a Fínsko, ktoré sa rozhodli pre trvalé zmeny limitov, a tiež Holandsko, Cyprus, Grécko, Rakúsko, Nemecko, Portugalsko alebo Španielsko, ktoré limity zvyšujú práve v tomto období. V súčasnosti je v Európe až 75 % všetkých transakcií kartami Mastercard uskutočnených bezkontaktne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )