Foto: unsplash/ Yves Alarie

Černobyľ sa v poslednom čase stal vyhľadávanou turistickou destináciou.

Do značnej miery k tomu prispel aj seriál, ktorý si stihli pozrieť milióny divákov. Ľudia chcú vidieť miesto, kde sa odohralo jedno z najväčších nešťastí v dejinách z bezprostrednej blízkosti. Ako uvádza portál Daily Mail, bude im to umožnené. Na niekoľko minút môžu nahliadnuť turisti do strojovne, kde je radiácia 40-tisíckrát vyššia, ako je norma.

Článok pokračuje pod videom ↓

Radiácia 40-tisíckrát vyššia ako norma

Od černobyľského nešťastia ubehlo už viac ako 30 rokov, no zdržiavať sa tu ešte stále nie je príliš bezpečné. Mnohí turisti však na to nedbajú a vydajú sa aj na miesta, kam by ľudská noha vkročiť nemala. Jedným z takých miest sa čoskoro stane aj strojovňa, kde radiácia ešte aj dnes 40-tisícnásobne presahuje normu. Samozrejme, do strojovne štvrtého reaktora bude vstup povolený len v ochrannom oblečení a turisti sa tu nebudú môcť zdržať dlhšie ako niekoľko minút.


Je zvláštne, že práve toto miesto priťahuje toľko ľudí, vzhľadom na to, že tu boli urobené chybné rozhodnutia, ktoré stáli životy mnohých a ich následky sú badateľné ešte aj dnes. O život prišiel napríklad Leonid Toptunov, ktorý mal v osudnú noc službu. Toptunov nezomrel priamo na mieste, pomáhal zmierňovať následky explózie a pumpovať vodu do zničeného reaktora. Zomrel mimoriadne bolestivou a krutou smrťou o tri týždne neskôr.

Turisti môžu vojsť len v ochranných oblekoch

Záujem o Černobyľ značne vzrástol po odvysielaní rovnomenného seriálu pod taktovkou televíznej stanice HBO a aby záujem turistov uspokojila, ukrajinská štátna agentúra sa rozhodla, že vytvorí 21 nových turistických chodníčkov. Jedna z trás povedie práve cez strojovňu, kde sa celé nešťastie začalo. Pred vstupom do strojovne si všetci budú musieť nasadiť špeciálne ochranné obleky, hrubé čižmy, helmy a ochranné masky.


Na nasatie desivej atmosféry budú mať turisti nanajvýš 5 minút. Ako však uvádza Daily Mail, zamestnanci, ktorí majú dnes strojovňu na starosti, hovoria, že 5 minút je viac ako dosť, miesto je totiž natoľko desivé, že z neho človeku okamžite nabehnú zimomriavky a zapamätá si ho na celý život.

Miestne médiá uvádzajú, že len za posledný rok navštívilo Černobyľ viac ako 85-tisíc zvedavých turistov a odhaduje sa, že v nasledujúcich rokoch ich bude pribúdať ešte viac. Odvážili by ste sa vstúpiť do strojovne aj vy?

Daily Mail
Uložiť článok

Najnovšie články