Foto: twitter.com (Chris Mooney)

V Arktíde objavili nezvyčajné jazero, ktoré pôsobí ako vriace. Jeho vysvetlenie vás možno prekvapí.

Následky spojené s globálnym otepľovaním môžeme pociťovať čoraz viac. V severných zemepisných šírkach spôsobuje radikálne zmeny. Vedci objavili jazero, ktoré v ich dôsledku produkuje plyny, a tie zapríčiňujú zhoršovanie stavu klímy.  

Neustále sa zvyšujúce teploty spôsobujú, že ľadovce na našej planéte sa roztápajú a tým sa zvyšuje hladina morí a oceánov. Ľad bol dlhodobo zmrazený a jeho roztápaním sa do atmosféry uvoľňujú uviaznuté plyny a zhoršuje sa tak zemská klíma. Toto jazero je však zatiaľ unikátne a vedcom nie je jasné, čo môže spôsobiť.

Katey Walter Anthony, profesorka z Aljašskej univerzity v meste Fairbanks sa zaoberala výskumom vyše 300 jazier naprieč Arktickou tundrou. Podarilo sa jej tak natrafiť na jazero, ktoré sa líšilo od ostatných a akého výskyt nie je známy nikde inde na svete. V unikátnom jazere Esieh sa totiž vytvárajú zvláštne metánové bubliny, ktoré sa dvíhajú až niekoľko centimetrov nad jeho povrch. Na prvý pohľad teda jazero vyzeralo ako vriace.

Začala sa zaoberať zisťovaním vzniku týchto bublín. Prekvapením bolo, že sú geologického pôvodu. Podľa výskumníkov existujú fosílne palivá, ktoré sa nachádzajú pri dne a v kombinácii s rozmrazovaním permafrostu (dlhodobo zamrznutých povrchových oblastí) sa stávajú zdrojom skleníkových plynov.

Permafrost tvorí 24% povrchu na severnej pologuli a uchováva v sebe veľké množstvo uhlíka a metánu. Výsledky ukázali, že voda z permafrostu obsahuje kyselinu sírovú. Preto jeho roztápanie či uvoľňovanie plynov do vzduchu, môže niesť vážne následky.

Foto: Pixabay

Jazero Esieh vyprodukuje každý deň takmer dve tony metánu. Tento jav je veľmi zvláštny a výnimočný. Zatiaľ nie je na svete známe žiadne podobné jazero. Ich výskyt však nie je úplne vylúčený.

V súčasnosti ani vedcom nie je jasné, aké by mohlo mať toto uvoľňovanie následky a aké škodlivé by mohli byť pre klímu. Metán je totiž významným skleníkovým plynom. Preto zostáva toto jazero stále veľkou záhadou.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články