Foto: archív TASR

O maliarke menom Frida Kahlo počul už hádam každý.

Preslávili ju nielen krásne obrazy, ale aj prístup k životu a všetkým udalostiam v ňom. Jej osud totiž vôbec nebol ľahký, utrpela veľa bolesti, fyzickej i tej psychickej. Posolstvo, ktoré po sebe zanechala, inšpiruje ľudí ešte aj dnes.

Vieme, ako vyzerala, aký však mala hlas?

Frida sa preslávila najmä svojim jedinečným zovňajškom a talentom, zdá sa však, že obrazy nie sú to jediné, čo po Fride Kahlo ostalo. The Guardian uvádza, že po Fride Kahlo sa zrejme v archíve uchovala aj zvuková nahrávka, na ktorej počuť, ako maliarka číta časť svojej eseje s názvom Diegov portrét. Nahrávka vznikla okolo roku 1953 alebo 1954, pričom Fridina esej odznela v rádiu ako súčasť programu s názvom El Bachiller.

Diego Rivera

Národná knižnica zvukov v Mexiku odhalila zvukovú nahrávku, o ktorej predpokladá, že nesie hlas slávnej Fridy Kahlo. Nahrávka bola odvysielaná v spomínanom programe v roku 1955, teda rok po tom, čo Frida naposledy vydýchla. Epizóda relácie El Bachiller bola totiž venovaná Diegovi Riverovi, s ktorým mala Frida turbulentný vzťah, no mali k sebe blízko. Esej bola vybraná z katalógu, ktorý bol súčasťou výstavy v Múzeu výtvarných umení v Lyone v roku 1949. Výstava bola venovaná práci Diega Riveru, ktorý v tom čase pôsobil už úctyhodných 50 rokov.

Oslava Diegovej práce

Pôvodne je esej napísaná a predčítaná v španielčine, Agence France- Presse ju však preložila. Časť preloženej eseje je možné nájsť aj na stránke Arts and Culture. V preklade Frida píše, že Diego bol obrovským dieťaťom s priateľskou tvárou no smutným pohľadom. V jednej časti nahrávky hovorí, že jeho pohľad je nesmierne inteligentný, následne ho však prirovnáva k pohľadu ropuchy. Vďaka opuchnutým očným viečkam totiž Diegove oči pôsobili, akoby chceli vyliezť z jamôk, aby mohli svet naokolo vidieť o niečo lepšie. Ako keby boli jeho oči stvorené pre povolanie maliara.

Jedna z najžiadanejších zvukových nahrávok

To, či ide skutočne o hlas Fridy Kahlo, zatiaľ nie je isté, na overení nahrávky sa však pracuje. Ak by sa totožnosť podarilo potvrdiť, išlo by o jedinú existujúcu hlasovú nahrávku Fridy Kahlo. Ako píše AFP, Pável Granados, ktorý je na čele národnej knižnice zvukov sa na tlačovej konferencii vyjadril, že knižnica má k dispozícii mnoho nahrávok, pričom nejeden hlas patrí tým najdôležitejším osobnostiam v dejinách, práve zvuková nahrávka Fridy Kahlo však patrí návštevníkmi medzi tie najžiadanejšie.

thegurdian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy