foto: Unsplash

DiscoverEU, je iniciatíva Európskej únie, ktorá ponúka 18-ročným občanom členských krajín Únie. Príležitosť zadarmo objavovať Európu, sa stáva realitou.

Európska komisia (EK) pripomenula, že s rozpočtom vo výške 12 miliónov eur vyčlenenom na rok 2018 sa očakáva, že táto akcia poskytne už v lete tohto roku príležitosť pre okolo 15 000 mladých Európanov, vrátane tých zo Slovenska, cestovať po Európe a spoznávať bohaté kultúrne dedičstvo nášho kontinentu.

Cieľom tejto iniciatívy je, aby sa mladí ľudia dostali do kontaktu s inými ľuďmi, učili sa z iných kultúr a sami zisťovali, čo spája Európu.

Čo je to iniciatíva DiscoverEU?

Máš 18 rokov? Chceš zažiť dobrodružstvo? Ak áno, priprav sa spoznávať Európu a zapoj sa do iniciatívy Európskej únie DiscoverEU, vďaka ktorej získa približne 15 000 mladých ľudí cestovný lístok na toto leto.

Využi túto možnosť a vyskúšaj si slobodu pohybu, spoznaj rozmanitosť Európy, vychutnaj si jej kultúrne bohatstvo, nadviaž nové priateľstvá a objav v sebe nové možnosti.

Rok 2018 bol vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva, takže cesta bude o to zaujímavejšia! Po celej Európe sa bude konať mnoho podujatí na oslavu nášho neuveriteľne rozmanitého kultúrneho dedičstva.

Ide najmä o cesty vlakom. Môžeš sa teda tešiť na nádhernú a nekonečne rozmanitú krásu miest a prírody, ktorú náš kontinent ponúka.

S cestovným lístkom bude možné využiť aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude povolená aj cesta lietadlom. Tým sa zabezpečí, že mladí ľudia, ktorí žijú v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch, sa takisto budú môcť zapojiť do tejto iniciatívy.


Prihlásiť sa môžeš len vtedy, ak:

  • máš 18 rokov k 1. júlu 2018 (t. j. tvoj dátum narodenia je v období od 2. júla 1999 do 1. júla 2000 vrátane);
  • máš občianstvo jedného z 28 členských štátov Európskej únie;
  • vyplníš číslo preukazu totožnosti alebo cestovného pasu v online prihláške;
  • cestu začneš v jednom z 28 členských štátov EÚ;
  • cestu plánuješ začať medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018;
  • chceš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní;
  • chceš cestovať aspoň do 1 krajiny a najviac 4 zahraničných destinácií v rámci EÚ;
  • sa chceš stať ambasádorom iniciatívy DiscoverEU.
  • Ak spĺňaš tieto kritériá, môžeš sa prihlásiť prostredníctvom online registračného nástroja.

Uchádzať sa môžeš ako jednotlivec alebo ako skupina najviac 5 osôb. Pre skupiny je potrebné vymenovať vedúceho skupiny. Vedúci skupiny vyplní prihlášku, kvíz a odpovie na prémiovú otázku. Pri podávaní prihlášky dostane vedúci skupiny kód, ktorý by mal potom poskytnúť ostatným členom skupiny, aby sa mohli prihlásiť. Na základe kódu poskytnutého vedúcim skupiny sa môžu ostatní členovia skupiny zaregistrovať online a vyplniť svoje osobné údaje. Všetci členovia skupiny musia mať takisto 18 rokov.


Kedy a ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie bude možné online od 12. júna 12.00 hod. (SEČ) do 26. júna 2018 12.00 hod (SEČ). Pri prihlásení bude potrebné uviesť osobné údaje a podrobnosti o plánovanej ceste. Takisto bude potrebné odpovedať na 5 kvízových otázok týkajúcich sa Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018 a mládežníckych iniciatív EÚ. Napokon bude potrebné odpovedať na prémiovú otázku, ktorá umožní Európskej komisii určiť poradie v prípade príliš veľkého množstva prihlášok. Vybraní účastníci musia začať s cestou v období medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018.

Pre podrobnejšie informácie navštív webové stránky Európskeho portálu pre mládež. Informácie sa budú šíriť aj prostredníctvom sociálnych médií na facebookovej stránke a twitterovom účte European Youth.

Pozri aj: Veľký prehľad: Do Chorvátska sa tento rok dostanete pohodlne aj vlakom či autobusom. Takéto sú ceny

TASR, europa.eu
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy