foto: Albert Kahn

katka / / Série
V Mongolsku sa na začiatku 20. storočia používal obzvlášť krutý trest.

Albert Kahn bol milionár, ktorý sa stal priekopníkom vo farebnej fotografii. Svoje peniaze si patrične užíval a pravidelne podnikal množstvo výletov do exotických krajín. Počas jedného z nich sa mu podarilo zachytiť skutočne zaujímavý záber.

Fotografia bola odfotená v júli 1913 v Mongolsku. Vidieť na nej ženu, ktorá bola odsúdená k pomalému a bolestivému vyhladovaniu, a to tak, že ju zavreli do drevenej debny, ktorá sa mala stať jej hrobom a odviezli ju do vzdialenej púšte. Pôvodne boli misky na zemi naplnené vodou, no nikto nedbal na ich dopĺňanie. Zaujímavou je aj svastika, ktorá sa nachádza vedľa zámku.

Albert Kahn

Osoba vnútri mala dovolené žobrať o jedlo, no to väčšinou len predĺžilo ich trápenie, pretože od okoloidúcich nedostali dostatok jedla. Tí, rovnako ako fotograf, museli dotyčného nechať tam, lebo by šlo o porušenie tamojšieho zákona.

Tento krutý trest je väčšinou doživotný. Ľudia sú často uväznení v tesnej miestnosti alebo debne, ktorá pripomína rakvu. Človek vnútri si nemôže sadnúť ani ľahnúť a umiera na vyhladovanie alebo dehydratáciu. Denné svetlo zvyčajne videli len pár sekúnd, kedy im niekto vhodil dnu jedlo cez malú dieru. V Mongolsku to bola rozšírená forma trestu na začiatku 20. storočia.

classic.atrl.net

Pozri aj: Šokovala a premenila celý svet. Príbeh fotky, ktorá zmenila nazeranie na infekčnú chorobu AIDS

rarehistoricalphotos.com
Komentovať (0)