all- that- is- interesting

Hana / / Série
V novembri 1990 sa na stránkach časopisu LIFE, objavila fotografia umierajúceho muža. Tento človek, David Kirby, sa v 80. rokoch stal aktivistom v boji proti HIV/AIDS a v marci 1990 bol v záverečných štádiách choroby.

V tom čase študent žurnalistiky Therese Frare, začal fotografovať Kirbyho bitku s týmto vírusom. Nasledujúci mesiac Frare zachytil Kirbyho na smrteľnej posteli. Bol obklopený svojou rodinou, ktorá ho však nepodporovala od samého začiatku. Fotografia ihneď po uverejnení obletela celý svet.

David Kirby sa narodil v roku 1957 a vyrastal v mestečku v Ohiu. Ako homosexuálny tínedžer v 70. rokoch minulého storočia zistil, že život na stredozápade je ťažký. Po tom, ako zistil svoju orientáciu, sa zveril svojej rodine, avšak tá reagovala veľmi negatívne. Napäté vzťahy v rodine ho presvedčili o tom, aby opustil svoju rodnú krajinu a presťahoval sa do Los Angeles. Jeho život dostal nový rozmer a stal sa aktivistom za homosexuálov.

V 70. a 80. rokoch bola homosexuálna orientácia vo väčšine štátov nelegálna. Normálne dospelé vzťahy pre homosexuálov prinášali riziko zatknutia a stíhania ako sexuálnych delikventov. V roku 1978 sa tzv. iniciatíva Briggs snažila zakázať homosexuálnym obyvateľom pracovať v blízkosti škôl. Práve tieto iniciatívy presvedčili homosexuálnych aktivistov, aby sa čoraz viac snažili presadiť svoje práva.

Therese Frare

Otrasy z epidémie

Nanešťastie pre Davida Kirbyho a pre milióny ďalších ľudí bola homosexuálna scéna v Los Angeles epicentrom narastajúcej epidémie HIV/AIDS. Prvý vedecký opis toho, čo dnes nazývame AIDS, bol uverejnený ako séria prípadových štúdií obyvateľov Los Angeles, ktorí boli liečení v zdravotnom stredisku UCLA.

Kirby sa dostal do mesta v čase, keď infekcia prepukla, ale nikto netušil o jej následkoch. Typické pre homosexuálov tejto doby bolo striedanie partnerov a takmer žiadna ochrana. Tu získala choroba pevný základ a rozširovala sa na väčšie a väčšie množstvo gayov. Nikto presne nevie, kedy bol Kirby infikovaný, ale začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia sa v každom hlavnom meste amerických štátov zrodili zhluky neobvyklých druhov rakoviny a respiračných ochorení.

Kirbymu bola diagnostikovaná choroba AIDS v roku 1987 vo veku 29 rokov. Bez účinnej liečby a s jasnou predstavou o tom, ako vírus zabíjal obete, bola diagnóza jasná. Infikovaní mali niekoľko mesiacov až pár rokov po nástupe symptómov, aby mohli žiť. Kirby sa rozhodol stráviť viac času so svojou rodinou a požiadal ju o návrat domov.

Therese Frare

Mýtus o AIDS

Verejnosť o tejto chorobe pochybovala. Rodičia sa obávali, že by choroba mohla postihnúť aj ich deti na základe obyčajného kontaktu s infikovanou osobou. Nazývali ju chorobou zlého človeka, pretože sa rozšírila medzi gaymi, prostitútkami a drogovo závislými ľuďmi. V dôsledku toho bolo financovanie liečby nedostatočné a nikto sa výskumom tejto choroby nezaoberal. Aktivisti sa snažili rozptýliť mýty týkajúce sa AIDS a vybojovať viac finančných prostriedkov.

V prvej nemocnici, v ktorej Kirbyho hospitalizovali, mu jedna zo zdravotných sestier kričala obedové menu, pretože sa k nemu bála priblížiť. V tejto atmosfére a rôznych poverách o AIDS sa začali objavovať ľudia v televízii a reklame, ktorí prebudili empatiu k infikovaným pacientom a snažili sa im pomôcť v čo najväčšej možnej miere.

Therese Frare

Fotografia

V roku 1989 sa Kirbymu zhoršil stav natoľko, že ho prijal hospic Peter Noster v Ohiu. Jedným z jeho opatrovateľov bol HIV pozitívny transsexuál Peta a s Kirbym stali sa výbornými priateľmi. V rovnakom čase ho začala navštevovať študentka žurnalistiky Therese Frare a zaujímala sa o jeho prípad. S povolením Kirbyho a jeho rodiny, začala Frare dokumentovať Kirbyho utrpenie s chorobou AIDS. Kirby veril, že presný fotografický záznam o jeho smrti by humanizoval narastajúcu krízu v súvislosti s AIDS a pomohol ľuďom, ktorí nikdy nevideli túto chorobu, aby s pacientami súcitili. Jeho jedinou podmienkou bolo, že Frare na fotografiách nič nezarobí. Frare natočila niekoľko krátkych filmov, ktoré dokumentovali rýchly spád choroby, žiaľ jeho rodiny a starostlivosť, ktorú dostal od priateľa Peta.

Therese Frare

Fotografia, ktorá sa čoskoro stala kultovou, vznikla za veľmi zvláštnych podmienok, ktoré sama autorka dodnes nevie vyjadriť slovami. Stála v rohu miestnosti, v ktorej Kirby umieral. Jeho rodina stála okolo neho a dúfala, že sa na druhý svet dostane bez bolestí a nájde tam pokoj. Frare niekoľkokrát stlačila spúšť fotoaparátu a Kirby prestal dýchať.

Therese Frare

Frare odovzdala fotografie časopisu LIFE, ktorý spracoval príbeh v novembri 1990. Vyhrala tiež druhé miesto v súťaži World Press Photo. Mnohé katolícke skupiny sa k fotografii vyjadrili veľmi kriticky. Tvrdia, že fotografia náramne pripomína biblický obraz nazývaný Pieta, v ktorom trúchliaca rodina drží svojho syna. Ďalšia kritika pochádza z kruhu homosexuálnych aktivistov, ktorí kritizujú farebnú verziu tejto fotografie, ktorá sa objavila v mnohých výtlačkoch. Rodina poskytla povolenie na používanie tejto fotografie pre rozšírenie povedomia o chorobe AIDS.

Pozri aj: Šokovala celý svet. Príbeh slávnej fotografie umierajúceho dievčaťa sa stal symbolom smrti 25 000 ľudí

interez.sk (Hana Dovcová), all-that-is-interesting.com
Komentovať (0)