National Nuclear Security Administration/Nevada Site Office/Wikimedia

Matej Mensatoris / / News
Atmosferické jadrové skúšky boli v roku 1963 zakázané, no dovtedy vznikli tisíce záznamov z týchto testov.

Počas studenej vojny prebiehali stovky jadrových testov, ktoré mali za cieľ otestovať túto smrteľnú zbraň a v neposlednom rade demonštrovať tým aj silu jednotlivých mocností. USA odpálilo spolu vyše 1000 jadrových zbraní, či už v atmosfére, vo vode, na povrchu, alebo hlboko pod zemou. Až do roku 1962 vykonalo USA až 210 skúšok jadrových zbraní v atmosfére, kým sa tento typ testov nezakázal. Počas týchto testov vznikli tisícky videí, ktoré až do dnešných dní ležali zamknuté v trezoroch. 

Odtajnenie záznamov predchádzalo ich digitalizácii. Záznamy výbuchov boli totiž natáčané na klasické filmové pásy vyrobené z celulózy, ktoré časom degradujú. Tím Lawrence Livermore National Laboratory ktorý záznamy digitalizoval uviedol, že pri otvorení obalov, kde boli filmy uložené cítili ocot. To znamená, že filmy sa začínali rozkladať.

Ich digitalizácia tak prišla v „hodine dvanástej“. Zachovanie takýchto filmov je veľmi dôležité, najmä pre budúce generácie, ktoré dúfajme, nebudú mať v budúcnosti potrebu prevádzať takéto testy. Pokiaľ by sa s digitalizáciou nezačalo, o niekoľko rokov by boli záznamy už nenávratne zničené.

Pozrite si výber tých najzaujímavejších odtajnených záznamov:

V prípade, že si chcete pozrieť viac testov, navštívte tento odkaz.

Pozri aj: Je ich 15-tisíc, a každá je silnejšia ako v Hirošime. Čo by sa stalo, keby boli odpálené všetky atómové zbrane v jednom momente?

interez.sk (Matej Mensatoris), businessinsider.com


Komentovať (0)