Foto: Ilu. (Pixabay.com)

Nie je žiadnou novinkou, že na sociálnych sieťach, najmä na tých najfrekventovanejších, sa dejú rôzne zverstvá. Britský denník objasnil skutočnosti toho, ako Facebook postupuje pri tých najextrémnejších prípadoch.

Tajné pravidlá Facebooku a pokyny k rozhodovaniu o tom, čo môžu 2 miliardy užívateľov uverejniť a čo zasa nie, boli prvý krát odhalené. Vďaka vyšetrovaniu portálu The Guardian, je na svete palivo pre diskusie o etických zásadách na populárnej sociálne sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓
Pixabay

The Guardian mal možnosť vidieť viac ako sto tajných tréningových metód, tabuľkových vzorcov a sieťových grafov, ktoré poskytujú doposiaľ nevídaný náhľad do metód Facebooku, využívaných na moderovanie problémov vzniknutých na sieti. Hovoríme o témach ako násilie, prejavy nenávisti, terorizmus, pornografia, rasizmus a sebapoškodzovanie.

Dokonca sú tu pravidlá, podľa ktorých sa treba riadiť, v prípade šírenia príspevkov podporujúcich kanibalizmus. Zložky Facebooku poskytujú informácie o kódoch a pravidlách generovaných stránkou, ktorá je pod obrovským politickým tlakom v Európe aj Spojených štátoch.

Veľa administrátorov vyjadrilo svoje znepokojenie ohľadom nedôslednosti a zvláštnych zvykov pri niektorých postupoch. Téma sexuálneho obsahu je aj pre nich mnohokrát mätúca. Jeden z dokumentov tvrdí, že Facebook dostáva viac ako 6,5 milióna nahlásení za týždeň, ktoré hovoria o potenciálne nepravých účtoch, známych ako FNRP, teda falošná, nereálna osoba. Množstvo kritikov si však myslí, že Facebook by mal pristupovať zodpovednejšie k odstráneniu nenávistných, ubližujúcich a násilných príspevkov.

Pixabay

Podľa týchto záznamov naozaj ide o veľmi komplikované pravidlá. Monika Bickert, vedúca riadenia globálnych postupov Facebooku, tvrdí, že sieť má takmer 2 miliardy používateľov a je veľmi náročné dosiahnuť kompromis medzi tým, čo by malo byť povolené a čo nie. V podstate sa dá povedať, že vyhlásenia ako „Niekto zastreľte Trumpa,“ by mali byť vymazané, pretože je to hlava štátu a patrí do chránenej kategórie. Avšak je v poriadku napísať „Poďme zmlátiť tučné decká“ alebo „Zaškrť tú štetku a uistí s,a že poriadne pritlačíš na stred jej krku,“ pretože osoba nie je konkretizovaná a tým pádom sa toto vyhlásenie nedá považovať za ohrozujúce.

Oficiálne vyhlásenie je ešte viac mätúce, než samotné pravidlá, i keď v istom zmysle je logické. Monika Bickert tvrdí totiž ďalej nasledovné: „Máme rôzne komunity a typy ľudí, preto má každý inú ideu o tom, čo je v poriadku. Napríklad, čiara medzi satirou či humorom a nevhodným obsahom je niekedy veľmi tenká. Je veľmi náročné rozhodnúť, či niektoré príspevky na sieť patria alebo nie.“ A naozaj, táto problematika nie je až tak nepochopiteľná, pretože humor je individuálny. Záleží od presvedčenia, náboženstva filozofie, ale aj od profesie či pomerov, preto nie je možné podchytiť všetky kategórie užívateľov, tak aby si vzájomne neliezli do vlasov.

V roku 2016 Facebook odstránil video, ktoré zobrazovalo zastrelenie Philanda Castila, ktoré bolo mimo iného veľkou kauzou. Toto video však bolo takmer okamžite obnovené s vyhlásením, že zmazanie bol omyl.

Pozri aj: Veľké zmeny v Messengeri: Umelá inteligencia Facebooku bude rozmýšľať za vás

Uložiť článok

Najnovšie články