Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany sa tým samo pochválilo na svojom Facebooku.

Na ukrajinské ministerstvo obrany a ich armádu dnes smeruje pozornosť väčšiny svetových médii. Nie je to však kvôli nejakej významnej reforme, víťazstvu a podobne, ale kvôli pomerne bizarnej záležitosti. Armáda totiž od svojich vojačiek vyžaduje, aby na pochodoch nosili lodičky s vysokým podpätkom.

Po tom, čo boli fotografie uverejnené na Facebooku ukrajinského ministerstva obrany, čelil tento rezort čeliť obrovskej kritike a kontroverzii. Svet Ukrajinu obviňuje z porušovania práv žien, ktoré sú takými istými členmi ozbrojených síl ako muži. Informuje portál BBC.

Je to náročnejšie

Fotografia pochádza z príprav na slávnostný pochod k oslavám 30. výročia nezávislosti Ukrajiny, keď sa táto krajina zbavila dlhotrvajúcej sovietskej nadvlády. Spomínané ženy sa majú zúčastniť práve tohto pochodu. Podľa vyjadrení jednej z kadetiek išlo o vôbec prvý tréning na podpätkoch. “Je to mierne náročnejšie ako bežné vojenské topánky, no snažíme sa,” povedala.

Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Kontroverzie sa okamžite chytili politici zo strany bývalého prezidenta Poroshenka a s problematikou vystúpili aj v parlamente. Podľa nich ide o nevhodný nápad a poukazovali aj na zdravotné riziká. Vojačky takisto riskujú svoje životy ako muži a nezaslúžia si preto takéto ponižovanie. Bojujú napríklad aj v ukrajinsko-ruskom konflikte na východe krajiny, kde doteraz stratilo život viac než 13 tisíc vojakov a vojačiek.

Ministerstvo obrany sa však bráni. Podľa nich existuje viacero druhov uniforiem, ako napríklad poľná uniforma alebo práve uniforma na sprievod. Je to vraj bežná vec a navyše je táto problematika ukotvená aj v nariadení ministerstva obrany číslo 606 z roku 2017.

 

 

0
Uložiť článok
Komentovať