foto: screen YouTube

Ľudí okolo nás mnohokrát niečo trápi a ani to nevidíme.

A zdroj trápení môže byť úplne kdekoľvek. V škole, v práci, vo vzťahoch alebo dokonca aj v sebe. Keď človek sám voči sám sebe pociťuje neistoty, môže to mať za následok veľmi veľa nepríjemností, ktoré takmer spravidla nemajú šťastný koniec. Samozrejme za predpokladu, že sa tento človek nedočká podpory z okolia či liečby, pokiaľ je to nutné.

Filmy o anorexii

Komplexy druhých ľudí mnohokrát podceňujeme, no aj tie dokážu byť zdrojom psychických porúch. Hovoríme o anorexii, bulímii či iných poruchách príjmu potravy. Aby sme aspoň trochu zvýšili povedomie o tejto problematike, prinášame vám sedem filmov o anorexii, ktoré vám priblížia svet ľudí potýkajúcich sa týmito nepríjemnosťami.

La solitudine dei numeri primi/ Osamelosť prvočísiel

Prvočíslo je vo svojej podstate osamelá vec. Dá sa deliť iba samo sebou alebo jednotkou a k žiadnemu inému prvočíslu sa nehodí. A aj o tom pojednáva film Osamelosť prvočísel. Hlavnou hrdinkou je Alice, ktorá sa kvôli svojmu panovačnému otcovi stala obeťou lyžiarskej nehody a krátko na to aj anorexie. Zoznamuje sa s chlapcom menom Mattia, ktorý sa jej zverí so svojim zlým rozhodnutím a ťažkým osudom. Ich osudy sa odrazu začnú záhadne prepletať.

ČSFD: 67%

IMDB: 6,3/10

Vincent will Meer / Vincent jede k moři

Film Vincent jede k moři pojednáva o Vincetovi, chlapcovi trpiacom Tourettovým syndrómom. Po smrti jeho matky sa ho otec rozhodol zbaviť a umiestnil ho do ústavu. Tu sa stretáva s dvomi ďalšími pacientmi, rýchlo si vzájomne padnú do oka a rozhodnú sa spoločne utiecť. Alex trpí obsesiou a sympatická Marie anorexiou. V krásnom nemeckom snímku sa spoločne vydávajú na útek do Talianska. V pätách majú Vincentovho otca a doktorku z ústavu. Na konci tejto cesty však nikto nezostane taký, aký bol.

ČSFD: 74%

IMDB: 7,1/10

The Road Within / OUTsideři

The Road Within alebo Outsideri sú v skutočnosti americkým spracovaním Vincetovho príbehu, ktorý sa v Európe dočkal veľké úspechu. Podobne tomu bolo aj v zámorí a hollywoodska verzia v réžii Grena Wellsa tiež rozhodne stojí za zmienku. V prípade, že máte chuť nad novým spracovaním protestovať, rýchlo zahoďte predsudky. Americká verzia, v ktorej si úlohu Alex zahrala Zoë Kravitz je rozhodne filmom, ktorý musíte vidieť.

ČSFD: 76%

IMDB: 7,1/10

To the Bone

V hlavnej úlohe nového filmu Martiho Noxona sa ukázal charizmatický Keanu Reeves. Ten hrá nekonvenčného doktora, ktorý sa pokúša pomôcť mladému dievčaťu menom Ellen. Trpiacu protagonistku perfektne stvárnila Lilly Collins. Tá odmieta pochopiť, v akom vážnom stave sa nachádza, a tým pádom sa nedokáže vydať na správnu cestu. Ellen však túži žiť normálny a spokojný život a doktor William sa snaží urobiť všetko preto, aby to tak skutočne mohlo byť.

ČSFD: 67%

IMDB: 6,9/10

When Friendship Kills / Keď priateľstvo zabíja

Tento snímok z roku 1996 sleduje príbehy stredoškoláčok, ktoré sa za každú cenu snažia udržať krásnu figúru. A tak sú celé ich životy o prejedaní, zvracaní a hladovkách. Film sleduje príbeh dvoch dievčat, ktoré sú svojimi postavami celkom posadnuté a ani jedna z nich si neuvedomuje, že ich konanie ich privádza k istej smrti. Jedného dňa je Lexi hospitalizovaná  s príznakmi podvýživy potom, čo  skolabuje počas zápasu. Keď sa pomaly zotaví, prizná sa matke, že na zlé stravovacie návyky ju naviedla jej priateľka Jenny, ktorá trpí bulímiou.

ČSFD: 76%

IMDB: 6,6/10

Men, Women & Children/ Muži, ženy a děti

Snímok Muži, ženy a deti sleduje príbehy stredoškolákov a ich rodičov, a poskytuje nezvyčajný pohľad do typických amerických rodín. Film divákom sprostredkuje pestrý pohľad na to, ako si mladí ľudia a ich rodičia hľadajú cestu k sebe a zároveň si stavajú bariéry. Rodičia sú zmätení z internetu a deti z vlastných rodičov. Tínedžeri existujú vo svojom svete, ktorý sa skladá z videohernej kultúry, šírenia nelegálneho obsahu na internete, anorexie, nevery a honby za slávou pričom si ani neuvedomujú, ako ten ich úzko súvisí so svetom dospelých.

ČSFD:

IMDB: 6,7/10

Girl, Interrupted/ Narušenie

Mladá Susanna má problém sa začleniť. Jej rodičia ju vezmú k psychiatrovi a ten jej oznámi, že jej strach z okolia je dielom jej vlastnej mysle a trpí duševnou poruchou. Cez príbeh zasadený na koniec 60. rokov sa dozvedáme, aké to je trpieť narušením osobnosti. A hlavné posolstvo? Je úplne v poriadku, keď požiadate o pomoc. Určite to nie je niečo, za čo by ste sa mali hanbiť. Film sa primárne nezameriava na poruchy príjmu potravy, no podobne ako množstvo ďalších duševných porúch, tu zohráva dôležitú rolu.

ČSFD: 80%

IMDB: 7,4/10

Pozri aj: „Ako 8-ročná som si zaťahovala opasok, až som mala odreniny.“ Mladá, iba 17-ročná Valentína ešte stále trpí anorexiou, no napriek tomu rozbieha celoslovenský projekt Chuť žiť

0
Uložiť článok
Komentovať