foto: World Architecture Festival

Spoznajte tieto domčeky a nebudete chcieť bývať nikde inde.

http://www.albero.sk/kuchyne-a-jedalne/stolyV posledných rokoch sa stále viac a viac stavajú obrovské a drahé domy, ktoré musia ľudia splácať ďalších pár rokov. Práve preto si mnohí vyberajú lacnejšiu alternatívu – maličké domčeky. Ponúkajú lacný spôsob života, aby ste si vaše peniaze mohli ušetriť na dôležitejšie veci. Pozrite sa na tieto úžasné domčeky, ktoré vám vyrazia dych.

KODA – Dá sa zložiť a postaviť na iné miesto

World Architecture Festival

Veľkosť: 23 metrov štvorcových

Lokácia: Tallin, Estónsko

KODA sa na Svetovom festivale architektúry v roku 2016 stala najlepším „malým domčekom“. Je mobilná a môže sa demontovať a znovu postaviť na inom mieste. Spoločnosť Kodasema, ktorá ho vyvinula navrhla tento dvojpodlažný dom tak, aby ho bolo možné zmontovať už za štyri hodiny. Tento domček sa dá využiť ako plážový dom, horská chata, kaviareň alebo ako kancelária.

Tento domček vás bude stáť menej ako 11 tisíc eur

Macy Miller

Veľkosť: 18 metrov štvorcových

Lokácia: Boise, Idaho

Architektka Macy Miller sa rozhodla navrhnúť a postaviť si vlastný, malý domček. Žije v ňom so svojím partnerom a psom. Domček, ktorý sa nachádza na prívesnej plošine stojí približne 11 tisíc eur. Najdrahšou časťou domu je toaleta – stála asi 1 800 eur a nespotrebúva skoro žiadnu vodu.

Mladý americký filmár prerobil starý van na pojazdné štúdio

Zach Both

Lokácia: Spojené štáty americké

Zach Both, 23-ročný filmár, žije a pracuje v pojazdnej dodávke. Trvalo mu šesť mesiacov a zo starej dodávky sa stal plne funkčný domov so štúdiom a kuchyňou.

Aj takto sa dá žiť

Ariel Huber for Vitra

Veľkosť: 7 metrov štvorcových

Lokácia: Weil nad Rýnom, Nemecko

Tento domček si postavil Renzo Piano a obrátil tak svoju pozornosť na drobné detaily, ktoré ho robia zaujímavým. Domček je postavený z drevených a hliníkových obkladov, čistí a opätovne využíva vodu, vyrába si vlastnú energiu, obsahuje fotovoltaické články a solárne moduly. Okrem toho tu nájdete zásobník dažďovej vody, biologickú toaletu a ventiláciu.

Pár z Kalifornie si postavil svoj domček snov

Alek Lisefski

Veľkosť: 16 metrov štvorcových

Lokácia: Sebastopol, Kalifornia

Webový dizajnér, Alek Lisefski, si spolu so svojou priateľkou splnil sen. Postavili si totiž maličký domček, ktorého výstavba trvala rok a stál ich 27 tisíc eur.

Aj v Japonsku sa nájde minimalistický domček

Muji

Veľkosť: 9 metrov štvorcových

Lokácia: Japonsko

Svetoznáma dizajnérka firma Muji je známa svojimi minimalistickými výrobkami a oblečením. Teraz sa rozhodla pre niečo „väčšie“. Od augusta si budú môcť Japonci kúpiť tento domček za 24 tisíc eur. V domčeku sa však nenachádza žiaden elektrický prúd, a preto je určený práve pre ľudí, ktorí chcú raz za čas úplne vypnúť.

Tento domček má vlastnú kuchyňu, kúpeľňu a spálňu

Kevin Hoth

Veľkosť: 12 metrov štvorcových

Lokácia: Colorado, USA

V tomto domčeku sa nachádza malá kuchyňa, kúpeľňa a spálňa. Taktiež tu nájdete aj malú skriňu, dva vstavané regály a stôl.

Spoločnosť New Frontier prišla s takýmto domčekom

Tiny House Talk

Veľkosť: 23 metrov štvorcových

Lokácia: Nashville, Tennessee

Tento domček je inšpirovaný škandinávskymi domami a hoci sa zdá malý, jeho interiér vyžaruje luxusom. Žulové dosky, vstavané skrinky v kuchyni, veranda a kovová strecha – takýto je domček v Nashville. Môžete sa sem presťahovať už za 70 tisíc eur.

Minim domček je multifunkčný a plne prispôsobiteľný

Tiny House Town

Veľkosť: 20 metrov štvorcových

Lokácia: Washington, D.C., USA

V tomto domčeku môžete nájsť všeličo – napríklad pod gaučom nájdete nádrž na vodu a vodný filter. Ceny tohto príbytku sa pohybujú od 35 až po 71 tisíc eur.

Tento domček precestoval už viac ako 14 tisíc kilometrov

OutdoorResearch

Veľkosť: 10 metrov štvorcových

Lokácia: V Spojených štátoch a Kanade

Zach Griffin a jeho štyria priatelia sa rozhodli vydať sa na okružnú jazdu cez Spojené štáty a Kanadu. Vybudovali si preto tento domček, v ktorom sa nachádza i poschodová posteľ, ktorá siaha až k podkroviu.

Aj na strome sa dá bývať

Airbnb

Veľkosť: 9 metrov štvorcových

Lokácia: Lincoln, Vermont, USA

Domček v korunách stromov si vlastnoručne postavil pár z Vermontu. Avšak, nebývajú v ňom len oni sami, ale nechávajú, aby si ho užili aj ostatní.

V Ríme viete bývať v malom

Marco Pierazzi

Veľkosť: 7 metrov štvorcových

Lokácia: Rím, Taliansko

Architekt Marco Pierazzi uvidel potenciál v opustenom byte, ktorý sa nachádza len pár krokov od námestia svätého Petra a mnohých ďalších pamiatok. Kúpil ho, opravil a žije v ňom so svojou ženou.

Pierazzi ho taktiež prenajíma, a práve preto sa tento príbytok stáva vhodným miestom, kde môžete prežiť noci v krásnom Ríme. Dom má plne funkčnú kuchyňu, kúpeľňu so sprchovacím kútom, posteľ a LED televízor.

Tento malý byt v Poľsku sa stane jedným z najužšších vo svete

Inhabitat

Veľkosť: 4 metre štvorcové

Lokácia: Varšava, Poľsko

Poľský architekt Jakub Szczesny sa rozhodol navrhnúť malý domček, ktorý sa bude nachádzať v uličke medzi dvoma ďalšími. Je bez okien, má sprchu, ktorá je priamo nad toaletou, kuchynský stôl má miesto len pre dve stoličky a do chladničky sa zmestia len dve fľaše vody.

Dom, ktorý sa otáča k slnku

Santa Clara University

Veľkosť: 22 metrov štvorcových

Lokácia: San Francisco, USA

Tento domček postavili študenti z univerzity Santa Clare. Vybudovanie takéhoto domčeka stálo 77 tisíc eur, z toho viac ako 22 tisíc eur bolo použitých na vyvinutie mechanizmu, vďaka ktorému  sa tento domček otáča k slnku. Ponúka taktiež osem solárnych panelov, ktoré vyprodukujú viac ako 330 voltov a vytvoria tak energiu na poháňanie rôznych mechanizmov.

Tento domček patrí k jedným z najdrahších

Tiny Heirloom

Veľkosť: 19 metrov štvorcových

Lokácia: Portland, Oregon, USA

Napriek svojím malým rozmerom, bol tento domček postavený ako jeden z najluxusnejších. Nájdete v ňom drahý luster, podlahy z tvrdého dreva, mramorové dosky, umývačku riadu, práčku a sušičku.

Aj na Slovensku máme podobný unikát

Ecocapsule

Veľkosť: 11 metrov štvorcových

Lokácia: Bratislava

Tento maličký futuristický domček, bol vytvorený vďaka spolupráci medzi Tomášom Zacekom Soňou Pohlovou. Jedinečne navrhnutý domček je úplne sebestačný – produkuje totiž vlastnú energiu a získava vodu zo svojho okolia. Bol postavený tak, aby v ňom mohli dvaja ľudia bývať po celý jeden rok len pomocou energie, ktorú si vyrába sám. Cena takého domčeka sa pohybuje okolo 80 tisíc eur.

Chceli by ste bývať v nejakom z týchto domčekov?

Pozri aj: Niekde garsónku, niekde vilu. Takéto byty si kúpite v rôznych častiach Slovenska za 100-tisíc eur

businessinsider.com
Príbehy
0
Komentovať (0)