Interez.sk

Kúpa nehnuteľnosti nie je zrovna lacnou záležitosťou. Pozrite sa, čo by ste si mohli na Slovensku kúpiť, ak by ste mali k dispozícii 100-tisíc eur.

Cena bytov na Slovensku sa odvíja od viacerých faktorov. Najväčším je asi lokalita, no ani tá nie je jednoznačne smerodajná. To, že si postavíte dom s výhľadom na okolitú prírodu, rieku či v blízkosti centra napríklad vo Svidníku neznamená, že bude mať rovnakú hodnotu ako ten s bratislavskom Starom Meste.

Okrem toho však rozhoduje aj stav trhu a ekonomiky v danej krajine. My sme pozreli na to, čo ponúka trh v rôznych častiach Slovenska za 100-tisíc eur.

Bratislava

Ako už zrejme predpokladáte, Slováci, ktorí nepracujú v hlavnom meste, by si priali mať plať tak vysoký ako práve tam. No len minimum z nich by menilo aj ceny nehnuteľností, ktoré sú poriadne vysoké. Ak by ste chceli bývať v lukratívnom Starom Meste v priestrannom 4-izbovom byte s rozlohou 150 m², museli by ste zaplatiť 399 000 eur – rozpočet by ste teda prekročili takmer štyrikrát.

No do rozpočtu by ste sa vošli napríklad s 2-izbovým bytom s rozlohou 53 m² v Ružinove s cenovkou 100 900 eur alebo mierne pod rozpočtom sa nachádza 2-izbový byt v Novom Meste s rozlohou 43 m² za 98 160 eur.

reality.sk

Košice

O niečo dostupnejšia je metropola východu, kde sa dá zohnať bývanie za prijateľnejšie ceny. Takmer každý chce bývať čo najbližšie pri centre a parkovacie miesto je takmer nutnosťou. Rezidencia pri radnici je novostavba, ktorá vyrastie v blízkosti Hlavnej ulice a 2-izbový byt s výhľadom na mesto a podzemným parkovacím miestom má cenovku 102 900 eur.

priradnici.sk

Možnosťou je aj výber vlastného nízkoenergetického domu podľa vašich predstáv. V blízkosti Košíc je viacero možností, no za 99 000 eur môžete dostať aj hotový dom na kľúč.

gakosreal.sk

Trenčín a Žilina

V týchto krajských mestách by vás vyšiel kompletne zrekonštruovaný troj až štvorizbový byt od 74 000 eur. Na druhej strane za garsónku s lodžiou zaplatíte len približne 30 000 eur – záleží od stavu, v akom by ste ho kupovali. Za 100-tisícový rozpočet by sme si teda mohli kúpiť napríklad aj tri garsónky.

nehnutelnosti.sk

Trnava a Nitra

V oboch lokalitách sa dostávame o niečo bližšie k hlavnému mestu, preto je logické, že stúpajú aj ceny nehnuteľností. Navyše sa obe mestá nachádzajú na dobre dostupných miestach – Trnava takmer na diaľnici D1 a Nitra pri rýchlostnej ceste R1. S našim peňažným rozpočtom by sme sa teda museli uspokojiť s bytom, ktorý neprešiel rekonštrukciou, keďže aj cena 2-izbového bytu sa pohybuje okolo 70 000 eur. Klasické čiastočne zrekonštruované trojizbáky by zhltli celý rozpočet. Alternatívou by mohol byť 1-izbový byt v novostavbe za 71 990 eur, no rozhodnutie je len na vás.

nehnutelnosti.sk

Banská Bystrica

Stredné Slovensko ponúka o niečo prijateľnejšie ceny. Kompletne zrekonštruovaný 3-izbový byt nájdete od 90 000 eur, ak by sme rozpočet navýšili o 10 až 20-tisíc, takýto byt by ste si mohli kúpiť aj  v novostavbe. Cena jednoizbových bytov sa pohybuje okolo 50 000 eur a väčší dvojizbák nájdete už od 60 000 eur.

nehnutelnosti.sk

Prešov

Z krajských miest je, zdá sa, najdostupnejší práve Prešov. Kompletne zrekonštruovaný 4-izbový byt tu kúpite aj za 88 000 eur. V okolí je mesta sú ceny ešte nižšie, so stotisícovým rozpočtom by ste si mohli pokojne kúpiť aj novopostavený dom napríklad v obci Šarišské Michaľany za 94 990 eur.

nehnutelnosti.sk

Veľký Krtíš

Máme tu aj opačné spektrum nehnuteľností s cenovkami nižšími ako 10-tisíc eur. Jednou z nich je rodinný dom vo Veľkých Zlievciach v okrese Veľký Krtíš. Kúpite ho za 6 500 eur, no musíme vás upozorniť, že vodu by ste si nosili zo studne a chodili na suchú toaletu.

topreality.sk

Veľké Kapušany

Podobné cenovky nájdete aj vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce, kde si kúpite čiastočne zariadený byt len za zlomok rozpočtu, a to 10 500 eur. Takýchto bytov by ste si mohli nakúpiť takmer desať.

topreality.sk

Starý Smokovec

Nehnuteľnosti sa predávajú aj pod Tatrami, no blízkosť týchto veľhôr znamená aj vyššie ceny. Turizmus je tu rozbehnutý a mnoho ľudí si tu kupuje víkendové chaty, preto sa niet čomu čudovať. 3-izbák v novostavbe by zhltol takmer celý rozpočet, stojí totiž približne 95 000 eur. Ak by ste ho však chceli priamo v centre Starého Smokovca, museli by ste si doplatiť. Stojí totiž 125 000 eur.

nehnutelnosti.sk

Dolný Kubín

Na Orave by ste si s takýmto rozpočtom mali z čoho vyberať. Čiastočne zrekonštruovaný 1-izbový byt by vás vyšiel iba na 26 000 eur, no ak by ste chceli predsa len niečo väčšie, 4-izbový byt po rekonštrukcii by vás vyšiel na 59 000 eur. Ak by vám ani to nestačilo, luxusný 4-izbový mezonetový byt by vás vyšiel na 115 000 eur.

nehnutelnosti.sk

Tak čo, akú nehnuteľnosť by ste si vybrali vy?

Pozri aj: Ako by vyzerali jednotlivé mestá Slovenska, keby v nich žili všetci ľudia sveta?

interez.sk (katka)
Príbehy
0
Komentovať (0)