Foto: facebook.com (The Health Times Africa Ltd)

Veda sa hýbe vpred míľovými krokmi a vyzerá to tak, že sa čoskoro dočkáme aj prvej transplantácie hlavy vykonanej na človeku.

Rus Valery Spiridonov 15. apríla v roku 2015 prehlásil, že je ochotný ako prvý človek na svete podstúpiť nesmierne náročnú a riskantnú transplantáciu hlavy. Jeho hlavu oddelia od tela a pripoja ju k telu darcu. Svetoví chirurgovia si však myslia, že to, čo sa s ním bude po zákroku diať, bude horšie ako smrť a také niečo by nepriali ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Operáciu by mal vykonať taliansky neurochirurg Sergio Canavero a svoj plán, ako bude celý zákrok prebiehať, predstavil ešte v roku 2015 v odbornom časopise Surgical Neurology International. Ešte v ten istý rok chcel svoj plán predstaviť aj ďalším lekárom na každoročnej konferencii s názvom American Academy of Neurological and Orthopaedic Surgeons (AANOS) v Amerike a dúfal, že sa nájde niekoľko odborníkov, ktorí by sa pridali do jeho tímu.

Valery Spiridonov sa prihlásil doslova ako pokusný králik, keďže niečo podobné na človeku ešte nikdy nikto nevykonal a výsledky operácie nie je možné predpovedať. Podľa odhadov by však mal zákrok trvať dlhých 36 hodín a bude vyžadovať prítomnosť až 150 odborníkov, lekárov a zdravotných sestier.

Posted by The First Human Head Transplant on Freitag, 8. Dezember 2017

Jeden z popredných svetových chirurgov, Chrostopher Hootan sa však vyjadril, že to nevidí príliš ružovo a ak by aj Spiridonov počas zákroku neumrel, čaká ho po ňom niečo oveľa horšie ako samotná smrť. Hootan sa k zákroku vyjadril nasledovne: „Valery Spiridonov trpí spinálnou svalovou atrofiou, ktorej sa hovorí aj Werdnig- Hoffman syndróm. Nečudujem sa teda, že je ochotný podstúpiť riziko, že telo jeho hlavu odmietne a on zomrie. Nemyslím si však, že je pripravený na to, čo sa stane, keď prežije.“

Prezident Americkej asociácie neurochirurgov zas povedal: „Toto by som neprial nikomu a nikdy by som nedovolil, aby taký zákrok niekto vykonal na mne. Existuje totiž množstvo vecí, ktoré sú horšie ako smrť.“ Hootan ďalej poukazuje na fakt, že aj keby bola transplantácia hlavy urobená absolútne precízne a podarila by sa, nezaobíde sa bez následkov. Nie je možné predpovedať, ako na nové telo bude reagovať Spiridonova myseľ.

Posted by Dr. Sergio Canavero Discussions on Montag, 27. April 2015

Spiridonovo telo by sa muselo vyrovnávať s návalom nových chemikálií, informácií a prepojení a aj keď by na tom mohol byť po fyzickej stránke lepšie ako je na tom teraz, nemôžeme predpovedať, aký dopad to bude mať na jeho psychický stav. Zákrok možno zapríčiní šialenstvo, s akým sme sa doteraz u človeka ešte nikdy nestretli. Canavero však svoj nápad obhajuje a tvrdí, že len nedávno úspešne transplantoval hlavu človeka z jednej mŕtvoly na druhú.

Čo si myslíte vy, mal by byť takýto zákrok vôbec vykonaný alebo by s ním lekári mali radšej ešte niekoľko rokov počkať?

Pozri aj: Nefungovali by satelity, stromy by rástli šikmo a všetci by sme sa uvarili. Takto by to vyzeralo, keby bola Zem skutočne plochá

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články