Foto: Pixabay/cbc.ca

PetraSus / / Série
Osem mesačné dieťa z Kanady je prvé, ktoré má v zdravotnej karte napísané, že nemá určené pohlavie.

Kori Doty porodila dieťa menom Searyl Atli v novembri minulého roka a snaží sa udržať pohlavie dieťaťa mimo všetkých záznamov, vrátane rodného listu, či zdravotnej karty. Tvrdí, že vizuálna prehliadka dieťaťa nemôže určiť rod a to, kým by dieťa malo byť. Ten si podľa Kori osoba sama identifikuje, keď vyrastie.

Aj samotný rodič dieťaťa je osoba, ktorá sa označuje za „non- binary person“, teda za osobu, ktorá sa nepovažuje ani za muža, ani za ženu a chce, aby aj jej/jeho dieťa objavilo svoj rod samo. Kori sa vyjadril/a: „Vychovávam Searyl tak, aby mi dieťa samo vedelo povedať kým je, keď na to bude mať dostatočnú slovnú zásobu a bude chápať pojem seba. Svoje dieťa oslovujem jednoducho dieťa a snažím sa poskytnúť mu čo najviac lásky a opory, aby z neho bola čo najcelistvejšia osobnosť, mimo obmedzení, ktoré vznikajú škatuľkovaním ako dievča, či chlapec.“

cbc.ca

Kori je súčasťou združenia, ktoré je Gender- Free, teda nevyjadruje svoj rod. Verí, že ľudia, ktorí sa neskôr stotožňujú s iným rodom, než s akým boli narodení, môžu čeliť závažným problémom.

Kori pokračuje: „Keď som sa narodilo, lekár sa pozrel na moje genitálie a vyslovil predpoklad, kým by som malo byť a to označenie prenasleduje mňa a moju identitu celý môj život. Tie predpoklady však boli nesprávne a odvtedy som muselo urobiť množstvo úprav a prispôsobení.“

Kori tvrdí, že miestne úrady odmietli vydať rodný list, pokiaľ v ňom nie je uvedený rod dieťaťa, rozhodli sa teda bojovať o svoje práva za pomoci právnikov. Okrem Korinej však majú úrady na stole sedem ďalších žiadostí s rovnakou požiadavkou týkajúcou sa rodných listov.

Kanadské médiá uvádzajú, že prípad Searyl je prvý oficiálny prípad, kedy dieťa nemá v zdravotnej karte uvedený rod, prípade je uvedené, že rod dieťaťa nie je známy. Vo Veľkej Británii nedávno vznikla kampaň, v ktorej ľudia žiadajú o možnosť pridať do cestovných pasov možnosť tretieho rodu, okrem ženského a mužského, pre ľudí, ktorí sa nestotožňujú ani s jedným z existujúcich rodov.

Čo si myslíte vy, aký vplyv môže mať takáto výchova na dieťa? Viete si predstaviť, že by ste vychovávali svoje dieťa bez ohľadu na rod a nechali dieťa, nech si určí rod samé?

Pozri aj: Homosexuálni manželia čakajú prírastok do rodiny. Neobvyklé tehotenstvo si však užíva muž

ladbible.com
0
Komentovať (0)