foto: Martin Hesko

Možno si niektorí z vás ešte pamätajú, ako sa na starých Libertách preháňali hore-dolu po sídlisku či dedine. Tí mladší z vás na druhú stranu možno...

Možno si niektorí z vás ešte pamätajú, ako sa na starých Libertách preháňali hore-dolu po sídlisku či dedine. Tí mladší z vás na druhú stranu možno vôbec netušia, o čom je reč. Liberta je dnes už poriadny retro bicykel s jediným prevodom, na ktorom sa brzdí zatlačením pedálov smerom dozadu. Myslíte si, že na takýchto luxusných vozidlách dlhú trasu neprejdete? To sa veľmi mýlite. Presvedčia vás o tom traja mladí Slováci, ktorí sa minulé leto rozhodli, že sa na Libertách prejdú na malý výlet. Na Makarsku do Chorvátska, počilovať pri Jadranskom mori!

Z tohto netradičného výletu priniesla trojica slovenských junákov krátky film, ktorý vám bližšie ukáže, čo všetko na tejto 860 kilometrov dlhej trase za 7 dní prežili. Film nájdete na konci nášho článku. Najskôr sme sa však porozprávali s Martinom – kameramanom, ktorý dobrodruhov na ceste sprevádzal.

Kto všetko tvorí tím Liberta?

Autorom myšlienky je Boris z „Bučán“. Na toto malé šialenstvo nahovoril minulé leto ešte zopár ľudí – Lukáša, Mateja a mňa za fotoaparát/kameru/volant – Martina. Všetci pochádzame z okolia Trnavy (Bučany, Červeník a Vrbové).

foto: Martin Hesko
foto: Martin Hesko

Prečo ste si zvolili práve takéto netradične tradičné bicykle, ktoré sa z našich ciest a chodníkov už takmer vytratili?

Celá myšlienka vznikla v roku 2014 práve v Chorvátsku, do ktorého sme v roku 2015 prišli už na samotných Libertách. Ako to už pri takýchto nápadoch býva, myšlienka vznikla, ako inak, pri pive (možno pri dvoch) v jednom podniku kúsok od mora. Boris to s Libertou skúšal už dávnejšie, chcel prejsť s inou partiou do Liberca, no vtedy sa mu to pre zdravotné a technické problémy nepodarilo. Keďže sme všetci členovia orchestra, ktorý hral v roku 2015 zopár koncertov v Tučepi, auto s technikou sme zobrali o týždeň skôr, chalani vzali Liberty a natočili sme o tom film. Vlastne je to úplne jednoduché – chalani sadli na bicykle, ja do auta a vyrazili sme. Veľa ľudí nám vyčítalo práve sprievodné vozidlo, no ak sme chceli natočiť nejaké video, ja by som všetku techniku na bicykli veru neodviezol. Počas cesty sa vyskytlo pár momentov, keď to chalani chceli vzdať a odviezť sa, no vždy sa mi ich podarilo odhovoriť. Celú cestu – cez 860 km – potiahli na tých starých, dobrých Libertách.

Je jazda na takomto bicykli náročnejšia ako na modernejších typoch?

Na tuto otázku by vedeli zodpovedať najlepšie chalani, ale keďže tento rozhovor podstrčili mne, skúsim opísať ich pocity. Bolí to – ale dá sa to. Boris po dvoch dňoch povedal, že ho nebolí ani tak to, čo má medzi nohami, ale najviac trpia „ritné sceny“. Liberty sú v originálnom prevedení, to znamená, že ako poriadny bicykel, majú len jeden prevod a osadené sú na menších kolesách ako sú na normálnych bicykloch. Do väčších kopcov to chalani museli potlačiť a kto si myslí, že z kopca to bolo jednoduché, je na omyle. Stále je to tá Liberta, na ktorej sa brzdí stlačením pedálov smerom dozadu. Nohy dostávali aj pri týchto situáciách poriadne zabrať, občas sa zo zadných nábojov aj dymilo – doslova.

Na svojej ceste ste zažili určite mnoho. Čo najvtipnejšie sa Vám prihodilo?

Tých vtipných situácií bolo naozaj veľa, preto sme sa rozhodli o tom spraviť aj krátky film. Teraz nám príde vtipné, že nás už v Chorvátsku počas spánku na parkovisku prišli vyhnať policajti, no vtedy, po celom dni na slnku, nám to veru vtipné neprišlo. Zaparkovali sme pri jednom kempe na parkovisku keďže za kemp sa nám platiť veľmi nechcelo. Po nás prišli na prázdne parkovisko ešte asi 2-3 karavany. Všetci sme zaspali, keď asi o 1 v noci prišli miestni páni policajti, zasvietili nám s baterkami do ksichtov , na čo Lukáš pohotovo reagoval rozospatý priamo zo spacáku, pozrel na policajta s prižmúrenými očami, netušil čo nám hovoria, len im slušne odvetil „Ok thanks“ a spal ďalej. Potom sme sa ale všetci prebrali a museli sme sa presunúť na iné miesto.
Za jeden týždeň sme toho zažili veľmi veľa, veľa z toho je aj vo filme, veď posúďte sami a dajte nám vedieť.

Cesta na Jadran sa konala už takmer pred rokom. Chystáte niečo zaujímavé aj toto leto?

Plánujeme opäť cestu na Libertách cez Rumunsko, Moldavsko, až na Ukrajinu, do prímorského mesta Odessa. Práve v týchto dňoch sa nám ale veci dosť komplikujú, Boris končí v škole, nastupuje do práce, nevie či bude môcť s nami odísť. Ďalšia vec sú financie. Vôbec sa nám nedarí zháňať financie. Zo sponzorského by sme chceli zaplatiť aspoň naftu do auta, no zatiaľ to vyzerá veľmi biedne. Znovu by sme chceli vyrobiť z našej cesty film, ešte lepší a kvalitnejší ako je Na Liberte k Jadranu, no ako to už býva, všetko stojí veľa peňazí a celý trip z vlastných financií nedokážeme potiahnuť. Uvidíme teda ako sa nám to ešte celé vyvinie, aj partia, aj financie, aj všetko ostatné, ale pevne verím, že už toto leto budete na našej FB stránke môcť prostredníctvom mojich fotografií sledovať našu cestu na zelených Libertách k Čiernemu moru.

 

Sľubovaný film Na Liberte k Jadranu si môžeš pozrieť aj tu, viac fotografií nájdeš na konci článku v našej galérii.

[vimeo 147215469 720 410]

Najnovšie články