Foto: SITA/AP

Keď začali umierať ryby a vtáky, odborníci vedeli, že niečo nie je v poriadku.

Časť lagúny Cerro v paraguajskom meste Limpio sa sfarbila na fialovo. Druhá zostala modrá a na rozdiel od tej fialovej nie je zdrojom nepríjemného zápachu. Lagúnu rozdelili cestou, ktorá slúži pre nákladné autá voziace materiál do a z miestnych tovární.

Obyvatelia si pred niekoľkými mesiacmi všimli, že voda na jednej strane lagúny začala meniť farbu, pričom zomierali vtáky a ryby. Oznámili to tamojším úradom dozerajúcim na životné prostredie, ktoré odobrali vzorky. “Pred troma mesiacmi zomreli všetky ryby v lagúne, boli ich tam tisíce. Ten zápach sa nedal vydržať a bolo tu obrovské množstvo múch. Asi pred mesiacom vymreli aj volavky, ktoré očerveneli,” uviedla miestna obyvateľka Herminia Meza.

Vedec Francisco Ferreira, ktorý odobral vzorky, potvrdil, že zmena farby vody nastala v dôsledku prítomnosti ťažkých kovov, akým je napríklad chróm, ktorý sa používa v garbiarstve. Na brehu lagúny pritom stojí jedna garbiarska spoločnosť.

Lagúnu zrejme znečistila továreň

Foto: SITA/AP

“Spravíme analýzu vodných vzoriek a moju správu posuniem právnemu oddeleniu,” uviedla inšpektorka Rosa Morel z Ministerstva životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. “Nachádza sa tam garbiareň, ktorá je určite zodpovedná za toto znečistenie,” vyhlásila.

Morel tiež uviedla, že počas predchádzajúcej obhliadky experti našli potrubie, ktoré zrejme vychádza z firmy a do lagúny vypúšťa nespracovaný odpad. Dodala, že hlavnou požiadavkou úradov je, aby továreň postavila čističku. Firma sa k prípadu pre médiá odmietla vyjadriť.

0
Uložiť článok
Komentovať