Foto: facebook.com (Lidl Slovensko)/flickr.com (jurek d.)

Lidl sa rozhodol prestať do konca roku 2019 predávať vo všetkých svojich 132 predajniach na Slovensku plastové výrobky na jedno použitie ako sú slamky, jednorazové poháre a šálky, taniere, príbory a vatové tampóny s plastovou paličkou.

Slováci už čoskoro v pre­daj­niach reťazca Lidl plastovú tašku na svoj menší nákup nedostanú. Reťazec totiž na svojom Facebooku oznámil, že s predajom naj­ten­ších igelitových tašiek končí. Túto in­for­má­ciu sprevádza vi­zuál, na ktorom je zobrazená ige­litka s logom a pri nej text, že toto je po­sledná 9 centová igelitová Lidl taška.

„V oblasti nášho strategického postoja k plastom sledujeme jasný prístup, ktorý hovorí: nahradiť – obmedziť – recyklovať. Rozhodnutím prestať predávať plastové výrobky na jedno použitie znižujeme objem plastov a prispievame tak k nášmu zlepšeniu v tomto smere,“ povedal Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika za oblasť nákup.

Lidl  dopredá už nakúpené výrobky a následne ich v sortimente nahradí produktami z alternatívnych materiálov.

125 ton plastu ročne

Diskontný reťazec zároveň na Slovensku momentálne už iba dopredáva najtenšie deväťcentové igelitky a postupne rozširuje ponuku ekologických tašiek vhodných na viacnásobné použitie.

Foto: commons.wikimedia.org

Vyradením najtenších igelitových tašiek odbremení Lidl životné prostredie o 125 ton plastu ročne. Spomenuté plastové výrobky na jedno použitie predstavujú ročný objem ďalších 35 ton, čo v súčte znamená 160 ton plastov. Lidl na Slovensku v roku 2017 recykloval bezmála 800 ton plastov – vo všetkých 132 predajniach a troch logistických centrách obchodného reťazca platí politika dôsledného triedenia odpadov.

„Dlhodobo sa snažíme obmedzovať plasty v našich pre­daj­niach – do roku 2025 klesne ich objem o pätinu. Ďalším krokom bude vy­ra­de­nie jed­no­ra­zo­vých plastových výrobkov zo sortimentu v priebehu budúceho roka, vysvetľuje na svojej fa­ce­bo­oko­vej stránke Lidl.

TS, startitup.sk

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )