Foto: MovieStillsDB

Dekáda, ktorá priniesla množstvo kvalitných filmov a seriálov, sa blíži ku koncu. Tejto snímke sa podarilo priblížiť sa k 10 najlepším filmom všetkých čias.

Rok 2019 sa blíži ku koncu a tým sa končí aj ďalšia z dekád, ktorá, okrem rôznych objavov, priala aj umeniu či kinematografii. Portál IMDb uverejnil rebríček 250 najlepších filmov všetkých čias. Toto sú najúspešnejšie snímky posledných rokov, ktoré sa ku kultovým filmom a klasikám pridali. 

Článok pokračuje pod videom ↓

IMDb patrí medzi obľúbenú filmovú databázu, ktorá prináša hodnotenia filmov alebo seriálov. V prvej desiatke rebríčka 250 najlepších filmov všetkých čias sa pevne držia najväčšie filmové klasiky, aké kedy vznikli. Prvenstvo patrí, podobne ako na ČSFD, snímke režiséra Franka Darabonta z roku 1994 Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption).

Foto: Vykúpenie z väznice Shawshank (MovieStillsDB)

Na ďalších priečkach sa umiestnili Krstný otec, Temný rytier, Šindlerov zoznam alebo Pulp Fiction. Prvú desiatku uzatvára dráma z dielne Davida Finchera, snímka Klub bitkárov. Z filmov, ktoré vznikli za posledných 10 rokov, sa ani jednej nepodarilo niektorú z nich svojím hodnotením nahradiť. Viaceré sa tomu však značne priblížili. Nechýbajú medzi nimi ani novinky tohto roka.

Najlepšie hodnotený film za posledných 10 rokov

Najbližšie dostať sa do prvej desiatky najlepších filmov vôbec, sa ale podarilo snímke režiséra Christophera Nolana z roku 2010 – Počiatok (Inception), ktorý sa nachádza na 13. mieste. Film s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe ukazuje realitu na pomedzí sna a skutočnosti. Nolan sa môže pýšiť umiestnením v prvej desiatke aj vďaka svojej snímke Temný rytier, ktorý si drží štvrté miesto. A Počiatok teda patrí medzi najlepšie hodnotený film desaťročia.

Foto: Leonardo DiCaprio vo filme Počiatok (MovieStillsDB)

Rok 2019 prial kinematografii

Do rebríčka sa dostali aj úspešné filmy, ktoré očarili divákov i kritikov iba tento rok. Na 19. mieste sa umiestnil Joker s Joaquinom Phoenixom, o ktorom sa dá predpokladať, že si ešte odnesie množstvo ďalších ocenení. Nechýba ani víťaz festivalu v Cannes, juhokórejská čierna komédia Parazit, či poslední Avengeri, ktorí uzavreli jednu éru Marvel universa.

Koncom roka značne zamiešala karty streamovacia služba Netflix, ktorá svojimi dvomi originálnymi snímkami vtrhla do sveta kinematografie a aj do tohoto rebríčka. Na 115. miesto sa dostala dráma v hlavnej úlohe s Adamom Driverom a Scarlett Johansson Manželská história (Marriage Story). Adam Driver podľa kritikov predvádza výkon svojej kariéry a môže byť značným konkurentom pri odovzdávaní Oscarov aj Joaquinovi Phoenixovi, ktorý je pre mnohých favoritom.

Foto: Scarlett Johansson a Adam Driver, Manželská história (MovieStillsDB)

Netflix na špičke

Na 147. mieste sa nachádza gangsterka, rovnako z dielne Netflixu, Ír (The Irishman) režiséra Martina Scorseseho. V hlavnej úlohe hviezdia Robert De Niro a Al Pacino. Posledný z filmov roku 2019, ktorému sa podarilo umiestniť sa na popredných priečkach, je životopisná dráma Le Mans ’66.

Tieto úspechy svedčia o tom, že končí jeden z naozaj silných rokov, ktorý priniesol množstvo kvalitných audiovizuálnych diel. K prvej desiatke sa však za uplynulých 10 rokov priblížil iba režisér Christopher Nolan a snímka Počiatok. Ak patríte medzi fanúšikov kvalitných filmov, týchto 250 najlepších snímok z rebríčka IMDb nesmú chýbať na vašom zozname.

IMDB, LAD Bible