foto: IMDB

Európsky film môžeme len sťažka chápať ako film, ktorý je kategorizovaný len zemou vzniku.

V podstate hovoríme o špecifickom žánri. Ten v jednotlivých filmoch spája isté prvky, ktorým sa nevyhnete. Nieže by bolo nutné sa im vyhýbať, no v prípade európskeho filmu hovoríme o akomsi subžánri filmov natočených v Európe. Väčšinou tak ide o diela, ktoré sú viac – menej alternatívne a od toho sa odvíja aj to, ako je stavaný ich dej či samotné, spravidla neveľmi známe obsadenie.

Samozrejme musíte zabudnúť na Troškove komédie alebo Tango s komármi. Čím tieto filmy samozrejme neodsudzujeme, no k opisovanému žánru sa skôr približuje Špina Terezy Nvotovej, ktorá minulý rok slušne zatriasla slovenským obecenstvom. Poďme sa však bez ďalších zbytočných rečí pozrieť na desiatku najlepších európskych filmov roka, ktorá vás pravdepodobne minulý rok obišli.

Daphne

ČSFD: 55%
IMDB: 6,3/10

Začneme zľahka, teda filmom, ktorý nezožal najhviezdnejší ohlas zo strany kritikov, no veľmi potešil citlivú odnož divákov. Tento britský film pojednáva o 31 ročnej atraktívnej a rozumej Daphne, ktorá sa túži stať šéfkuchárkou. Jej sebadeštruktívne sklony ju však nabádajú k tomu, aby svoje problémy riešila alkoholom. Práve táto skutočnosť ju posúva čoraz bližšie k dosiahnutiu absolútneho dna. Teraz je na nej, aby sa od neho odrazila.

Aus dem Nichts / Odnikiaľ

ČSFD: 81%

IMDB: 7,3/10

Táto novinka z nemecko-francúzskej koprodukcie nie je naladená zrovna na pozitívnej a veselej vlne. Preto vám ju neodporúčame sledovať, ak ste slabšia povaha. Na druhej starne však tento film v hlavnej úlohe s Diane Kruger získal veľmi kladné ohlasy a v súčasnosti sa premieta v rámci rôznych festival. Príbeh pojednáva o žene, ktorá prišla pri bombovom útoku o syna a manžela. Jej okolie sa jej snaží byť oporou, no ona nedokáže žiť s vedomím, že vrahovia jej dvoch najbližších ľudí behajú beztrestne po svete.

120 battements par minute / 120 tepov za minútu

ČSFD: 78%

IMDB: 7,6/10

Aj napriek tomu, že žijeme v roku 2018, homosexualita býva stále mnohokrát tabuizovanou témou. Príbeh tohto filmu rozpráva o tom, ako situácia vyzerala na začiatku 90. rokov, kedy AIDS kosil nevedomé obeti jednu po druhej už 10 rokov. Hnutie ACT UP sa snaží vtlačiť do povedomia závažnosť tohto problému, ktorý ignoruje ako verejnosť tak aj vláda a farmaceutické firmy. Citlivo natočený a precízne vykreslený príbeh z francúzskej produkcie obsadili v hlavných úlohách Adèle Haenel a Nahuel Pérez Biscayart pod taktovkou scenáristu a občasného režiséra Robina Campilla.

Film Stars Don’t Die in Liverpool / Hvězdy neumírají v Liverpoolu

ČSFD: 74%

IMDB: 6,8/10

Film Stars Don’t Die in Liverpool je britský titul z dielne Paula McGuigana, ktorý má na konte aj Victora Frankensteina v hlavnej úlohe s Danielom Radcliffom a Najlepšieho gangstra s Malcolmom McDowellom. Jeho najnovší titul rozpráva o vzťahuje starnúcej Hollywoodskej hviezdy, ktorú si zahrala Annette Bening a jej mladého partnera, nádejného herca, ktorého stvárnil Jamie Bell. Ich vzťah je spočiatku harmonický, no časom začne byť vystavovaný skúškam zvonka a je otázkou, koľko z nich ustojí.

Personal Shopper

ČSFD: 57%

IMDB: 6,2/10

Olivier Assayas je skúsený francúzsky režisér, ktorý sa venuje predovšetkým alternatívnym snímkom. Výnimkou nie je ani Personal Shopper, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Kristen Stewart. Tej sa od čias Súmraku podarilo úspešne vymaniť zo svojej stereotypnej úlohy šedej myšky a dostala sa k zaujímavejším rolám. Vo francúzskom filme vystupuje ako Američanka Maureen, ktorá sa živí tým, že je súkromným kupcom oblečenia pre mediálne známu celebritu. Voľný čas trávi v opustenom dome, kde vzniká otázka, či dokáže skutočne hovoriť s dušami mŕtvych alebo je všetko len v jej hlave.

The Square / Čtverec

ČSFD: 73%

IMDB: 7,4/10

Švédsky film Štvorec sleduje príbeh kurátora múzea, ktorý pripravuje pompéznu a revolučnú výstavu. Jej ústrednou témou má byť štvorec o rozmeroch 4 x 4 metre. Vnútri tohto štvorca platí pravidlo úplnej tolerancie a rovnosti. Zaujímavý umelecký zámer mu však skomplikuje krádež telefónu a peňaženky. Jeden z jeho podriadených vymyslí bizarný spôsob, ako ich získať naspäť. Film Rubena Östlunda reflektuje stav súčasnej Európy a neberie si servítku pred ústa pri akejkoľvek sociálnej téme.

The Killing of a Sacred Deer / Zabitie posvätného jeleňa

ČSFD: 67%

IMDB: 7,1/10

Napriek veselým, farebným záberom, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako obsah tumblr blogu, dokáže tento film spôsobiť naozaj skľučujúce emócie. Zabitie posvätného jeleňa je skutočne temnou záležitosťou, ktorá u nás nezožala veľké množstvo popularity, no určite je hodná zmienky a aj zhliadnutia. Prvotný dojem je viac menej tiahly a trpký, no táto emócia sa dlho neohreje. To však len potvrdzuje precíznosť s akou bol film natočený. V hlavných úlohách Nicole Kidman a Colin Farrell.

Pozri aj: Minúta vo filme je aj minútou v skutočnosti. Týchto 10 filmov sa odohráva v reálnom čase a sú poriadne mrazivé

0
Uložiť článok
Komentovať