Foto: Unsplash

Internet Archive prináša retro náladu, ktorá nás vráti späť do 90. rokov.

Deväťdesiate roky sa spájajú s pozeraním a nahrávaním videozáznamov na VHS kazety. Vďaka digitalizácii sa môžeme vrátiť do tohoto obdobia a zaspomínať si na časy, kedy filmy a seriály neboli tak ľahko dostupné a práve preto pre vášnivého diváka cennejšie. Ako informuje Techbox Denníka N, túto unikátnu možnosť prináša Internet Archive.

Ľudia si nahrávali obľúbené programy na pásky priamo zo svojich televízorov alebo navštevovali požičovne, aby si mohli pozrieť nové filmy. To všetko prinášali časy, kedy boli VHS-ky na výslní. V dnešnej internetovej dobe, kedy si dokážeme čokoľvek stiahnuť za niekoľko sekúnd, je to už pre mnohých z nás nepredstaviteľné. VHS kazety však boli vo svojej dobe modernou inováciou a stali sa súčasťou domácností po celom svete.

Foto: Unsplash

S príchodom DVD nosičov tento boom opadol až napokon boli videokazety nimi úplne nahradené. Ak sa váš prehrávač či kazeta s obľúbeným filmom pokazila a chceli by ste si ich opäť vychutnať v tejto podobe, teraz sa tieto nahrávky vracajú v digitalizovanej forme.

Online a dostupné úplne pre každého

Nezisková organizácia Internet Archive sa zaoberá zberom a digitalizáciou rôznych materiálov od kníh, fotografií až po zvukové nahrávky a videozáznamy s cieľom zachovať a sprístupniť ich v online forme pre širokú verejnosť.

Jednou zo zbierok je aj rozrastajúci sa digitalizovaný archív VHS súborov, ktorý momentálne obsahuje cez 21-tisíc audiovizuálnych nahrávok a filmov. Sprístupnené sú v pôvodnej kvalite a divákov tak zavedú svojou dobovou atmosférou späť do 90. rokov.

Foto: Pixabay

Vychutnať si môžete obľúbené programy, na ktoré ste možno aj zabudli alebo ste si mysleli, že ich už nikdy neuvidíte. Alebo aspoň nie v takejto podobe. Archív je navyše online dostupný pre každého úplne zadarmo.

Milovníci Star Wars môžu zhliadnuť napríklad úplne prvú časť z roku 1982 v unikátnej VHS kvalite. Fanúšikovia animovaných filmov si môžu priblížiť detstvo pomocou ikonických Pokémonov alebo Simpsonovcov. Vychutnať si môžete aj záznam z vystúpenia skupiny Nirvana alebo Queen.

Vráťme sa na chvíľu z modernej uponáhľanej doby späť a zaspomínajme si pomocou tejto zbierky VHS kaziet na časy, kedy boli tieto nosiče na vrchole.

archive.org, techbox.dennikn.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )