Foto: Unsplash

Účinná zložka marihuany môže pomôcť so závažnou chorobou.

Aj keď sa marihuana stále spája najmä s užívaním z dôvodu navodenia si opojných stavov, vedci vo veľkom skúmajú jej zložky a hľadajú aj jej využitie pre dobro ľudstva. Ukazuje sa, že izolované zložky z marihuany môžu mať prínos pri liečbe neurologických alebo duševných porúch a tiež môžu priaznivo pôsobiť na chronickú bolesť. Najnovší výskum naznačuje jej využitie aj v ďalšej oblasti medicíny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Syndróm akútnej respiračnej tiesne, v skratke ARDS, postihne ročne viac ako tri milióny ľudí, uvádza portál IFLScience. Pri infekcii pľúc sa u pacientov vyskytuje zvyčajne rýchlo rozvinutý zápal, dýchavičnosť a namodralá koža. Ochorenie je vážne a spôsobuje úmrtie u 35 až 50 % zasiahnutých ľudí. Pri pandémii nového koronavírusu, kde ARDS môže byť vážnou komplikáciou, sú každé nové spôsoby boja so syndrómom vítané.

Nový výskum publikovaný v časopise Frontiers In Pharmacology zistil, že tetrahydrokanabinol (THC), teda hlavná účinná zložka marihuany, môže zabraňovať smrteľným symptómom tohto pľúcneho syndrómu. Výskum zatiaľ prebehol iba na myšiach.

Foto: Image by M. Maggs from Pixabay

Môže chrániť pred zápalovou búrkou

U pacientov s respiračnými ochoreniami sa pri smrteľných príznakoch spojenými s ARDS zvyčajne pozoruje tzv. búrka cytokínov. Sú to malé proteíny, ktoré sa uvoľňujú v tele a sú dôležitou súčasťou imunitného systému v momente, keď organizmus bojuje s infekciou. Cytokíny môžu byť buď prozápalové, keď organizmu oznámia, aby na miesto infekcie reagovalo imunitnými bunkami alebo protizápalové, keď spomaľujú reakciu a zastavujú imunitné bunky, ktoré príliš poškodzujú konkrétnu oblasť.

Pri respiračných ochoreniach niekedy imunitný systém reaguje nadmerne a uvoľňuje príliš veľa prozápalových cytokínov, čo spôsobuje veľký zápal a možnú smrť.

Foto: pixabay.com

U myší funguje na 100 %

Aby vedci zistili, či THC je v tomto prípade nápomocné, tím vedcov z univerzity v Južnej Karolíne liečil myši s ARDS dávkami THC. Ukázalo sa, že táto zložka marihuany pôsobí ako protizápalové činidlo. Až v 100 % prípadoch THC chránilo myši pred smrteľnými symptómami, ktoré sa vyskytujú pri búrke cytokínov, a to blokovaním prozápalových proteínov. THC nielen zvýšilo protizápalovú aktivitu, ale aj spomalilo samotný zápal.

pixabay.com

Sú nutné ďalšie testy

Tieto zistenia naznačujú možný spôsob zastavenia búrky cytokínov a závažných komplikácií u pacientov s respiračným ochorením. Táto štúdia sa ale, samozrejme, zatiaľ týka iba myší a nedá sa automaticky tvrdiť, že rovnako tak funguje aj u ľudí. Existuje tu však určitá možnosť úspechu, no bude potrebné vykonať oveľa viac testov a hlavne klinických skúšok, aby sa účinok THC na liečbu syndrómu u ľudí naozaj potvrdil.

Najnovšie články