testovanie 9 z matematiky

Foto: Unsplash.com

Celkovo viac ako 41.700 žiakov si dnes overilo svoje vedomosti z matematiky, slovenčiny, respektíve iného vyučovacieho jazyka.

Po prvý raz sa popri deviatakoch na základných školách testovali aj žiaci štvrtého ročníka (kvarty) osemročného vzdelávacieho programu gymnázií.

Testovanie 9 sa uskutočnilo na 1448 základných školách a na 123 osemročných gymnáziách. Novinkou tohtoročného testovania je, že bude rozložené do dvoch dní, nakoľko sa upravila štruktúra i rozsah testov.

Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili menší kvíz. Ako by ste obstáli pri dnešnom testovaní vy? Vyskúšajte si aj dnešný test zo slovenčiny na tomto odkaze.

Alica si kúpila zmes orechov obsahujúcu kešu orechy, lieskové orechy a arašidy zastúpené v pomere 1 : 2: 3. Vypočítajte v gramoch hmotnosť celej zmesi, ak arašidy majú hmotnosť 90 g.

Na farme spolu chovajú 110 kusov hydiny (sliepky, morky, kačky a husi). Sliepky predstavujú polovicu, moriek je 10 a kačiek je o 7 viac ako husí. Koľko husí chovajú na farme?

Jano, Alena a Karol spolu nazbierali 40 % hmotnosti papiera z celej triedy. Jano nazbieral 93 kg, Alena nazbierala 81 kg a Karol nazbieral 96 kg. Koľko kg papiera nazbierali všetci žiaci tejto triedy?

Počas automatického ladenia TV prijímač vyhľadal 25 kanálov, z toho boli štyri hudobné. Kanály sa do pamäte TV prijímača ukladajú v náhodnom poradí. Vyjadrite v percentách pravdepodobnosť udalosti, že ako prvý bude uložený hudobný kanál.

Vypočítajte dve tretiny z troch štvrtín. Výsledok zapíšte zlomkom v základnom tvare

Traja súrodenci si objenali jednu pizzu veľkosti XL. Miška zjedla štvrtinu z celej pizze. Lenka zjedla tretinu zvyšku a Patrik zjedol polovicu z toho, čo nechala Lenka. Zvyšok si dali zabaliť domov. Akú časť pizze im zabalili? Výsledok zapíšte zlomkom v základnom tvare

Škatuľka v tvare kvádra má rozmery 12 cm, 8 cm a 5 cm. Vypočítajte jej objem v litroch. Výsledok uveďte s presnosťou na dve desatinné miesta.

V nepriehľadnom vrecúšku sú dve guľôčky biele, dve červené a dve modré. Najmenej koľko guľôčok musíme vytiahnuť z vrecúška, aby sme mali istotu, že medzi vytiahnutými guľôčkami bude aspoň jedna guľôčka biela?

V predajni mobilného operátora mali týždeň zliav. Mobilný telefón LF 34 zlacnel zo 769 € na 544 €. Približne o koľko percent klesla cena tohto mobilného telefónu?

Osobný automobil prešiel trasu z Trenčína do Ružomberka za 1 hodinu a 48 minút. Tieto dve mestá sú od seba vzdialené 144 km. O koľko minút by si vodič skrátil spiatočnú cestu, ak by na nej prešiel za hodinu priemerne 90 km?

Otestujte sa aj z testu zo slovenského jazyka:

Úlohy z Testovania 9 boli použité so súhlasom NÚCEM. Riešenia úloh nie sú autorským dielom NÚCEM a NÚCEM nezodpovedá za ich obsah a ani za prípadné chyby. Oficiálne kľúče správnych odpovedí zverejní NÚCEM na svojej webovej stránke nucem.sk.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )