Foto: University of Bern/Stefan Fischer

V mnohých krajinách je marihuana povolená na lekárske účely.

Je totiž dokázané, že jej účinná látka môže pomôcť pacientom zmierniť bolesť, ale aj iné nepríjemné príznaky rôznych ochorení. Stále však vo väčšine sveta prevláda názor, že je škodlivá, a teda je ilegálna. Vedci však zistili, že istý druh machu obsahuje účinnú látku, ktorá je ešte efektívnejšia, ako THC obsiahnuté v marihuane.

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že mach by mohol obsahovať účinnú látku efektívnejšiu ako THC, objavili švajčiarski vedci, aj keď rastlina má svoj pôvodný domov na Novom Zélande a v Austrálii. Ide konkrétne o druh pečeňovky, ktorá obsahuje látku s názvom perrottetinen (PET), ktorý svojou štruktúrou pripomína tetrahydrokanabinol, teda THC.

Už nejaký čas je známe, že PET dokáže vyvolať podobné halucinogénne účinky ako THC, doteraz však nebolo preskúmané farmakologické využitie nenápadných pečeňoviek. Až nedávno otestovali vedci z univerzity v Berne túto látku na myšiach a ukázalo sa, že funguje na podobnom princípe, ako THC obsiahnuté v marihuane. Samozrejme, sú nutné ešte ďalšie výskumy, ak sa však účinok látky potvrdí, znamenalo by to nemalý úspech.

Vedúci výskumník v oblasti molekulárnej farmakológie, Jürg Gertsch, sa k objavu vyjadril nasledovne: „Je neuveriteľné, že za 300 miliónov rokov evolúcie existujú len dve rastliny, ktoré dokážu produkovať takéto psychoaktívne kanabinoidy.“ Je známe, že príbuzní pečeňoviek existovali už pred 400 miliónmi rokov, teda dávno pred tým, ako sa vyvinula marihuana.

Aké sú výhody účinnej látky PET obsiahnutej v pečeňovkách? Napríklad, pomerne rýchlo sa látka dostane do mozgu a tam sa naviaže na receptory CB1 a CB2, je však potrebné desaťnásobne nižšie množstvo, ako pri THC, na dosiahnutie rovnakého účinku. Znamená to, že v oblasti medicíny by mohla byť látka PET omnoho účinnejšia, nemá však také psychoaktívne účinky, ako THC a nevyvoláva takú eufóriu. Menej výrazné psychoaktívne účinky však nie sú nevýhodou, ba práve naopak, zvyšujú využiteľnosť PET v medicíne.

Ďalšou výhodou PET je, že dokáže inhibovať tvorbu prostaglandínov v mozgu, pôsobí teda proti zápalu, čo THC nedokáže. Okrem toho je dokázané, že PET má menej vedľajších účinkov pri liečbe, ako THC. Azda najväčšou výhodou je, že pečeňovky nie sú ilegálne, vedci teda môžu ich účinky skúmať bez toho, aby sa museli báť obmedzení.

Výskum pečeňoviek a účinnej látky PET je však zatiaľ ešte v plienkach a kým sa začne reálne využívať na liečbu ľudí, bude zrejme potrebný nejaký ten čas.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články