Foto: unsplash/ Roberto Valdivia

Odborníci veria, že zázrakom, ktorý Ježiš používal na liečenie chorých, bol konopný olej.

Kontroverzná teória obletela svet len nedávno, no odborníci sa domnievajú, že konopný olej využíval na liečenie nie len Ježiš, ale aj apoštoli. Ľudí, ktorí zavrhujú užívanie konopných výrobkov, by tak bolo možné označiť za nekresťanských.

Šéfredaktor High Times, David Bienenstock hovorí, že konope bolo pred 2 000 rokmi pomerne ľahko dostupné, je teda možné, ba pravdepodobné, že sa využívalo na liečbu rôznych ochorení. Bienenstock dodáva, že v niektorých štátoch sa konopný olej využíva na zmiernenie príznakov pri rôznych ťažkostiach ešte aj dnes, prečo by tak teda nemohlo byť v ére, keď po Zemi kráčal Ježiš a vykonával zázraky.

Odborníci dokonca našli aj pasáž v Biblii, ktorá by mala túto teóriu podporovať. Dôkaz by sa mal nachádzať v knihe Exodus 30: 22-25 : „Ďalej Pán prikázal Mojžišovi: „Vezmeš voňavé látky najlepšieho druhu: päťsto šeklov najjemnejšej myrhy a polovicu tohto, teda dvestopäťdesiat šeklov voňavej škorice a dvestopäťdesiat šeklov voňavého puškvorca, päťsto šeklov kasie podľa váhy svätyne a jeden hin olivového oleja.“

Foto: unsplash

Súčasťou receptu je podľa odborníkov aj záhadná rastlina s pôvodným názvom q’aneh-bosm alebo keneh-bosm a historici veria, že išlo práve o konope. K názoru historikov sa prikláňa aj Chris Bennet, ktorý sa zaoberá štúdiom dejín využívania tejto látky a o tejto téme napísal dokonca už aj niekoľko kníh. Vo svojich dielach Bennet citoval aj poľskú odborníčku Benetovú, ktorá v roku 1936 napísala, že slovo „Kan“ v preklade znamená „konope“ a slovo „bosom“ je možné preložiť ako „aromatický“.

Mnoho odborníkov verí, že spomínaný pojem keneh-bosom je v preklade výťažok z koreňa puškvorca, ktorý sa na liečbu rôznych ťažkostí využíva ešte aj dnes, Bennet však trvá na tom, že ide o chybu v preklade a v skutočnosti sa hovorí o konope.

Foto: unsplash

Samozrejme, teória má aj svojich odporcov. Napríklad, Lytton John Musselman, ktorý pôsobí ako profesor botaniky tvrdí, že ide o puškvorec, ktorého liečivé účinky sa zhodujú so zázrakmi spomínanými aj v Biblii. Okrem toho, puškvorec sa využíva aj v Ajurvédskej medicíne a na Srí Lanke toto liečivo nájdete takmer v každom obchode s liečivami a ľudia si ho dokonca pestujú aj doma.

Teória má aj svoju humornú stránku a niektorí tvrdia, že Ježiš predsa chodil od dverí k dverám a akceptoval od ľudí všetko, bol mierumilovný a miloval každého, čo by podľa niektorých dokázal len v prípade, ak užíval marihuanu.

allthatisinteresting
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )