Foto: Signals Daily (YouTube)

Po tragédii spred dvoch rokov sa krajina vďaka 323 mŕtvolám mení.

Možno si ešte spomínate na hrozivú udalosť spred dvoch rokov, keď po jedinom blesku ostalo v juhovýchodnom Nórsku na lúke vedľa seba ležať celkom 323 mŕtvych sobov. Keď sa stádo zvierat počas búrky tislo k sebe, došlo k obrovskej tragédii, na akú si ochranári v miestnom národnom parku nespomínajú. Jediný blesk usmrtil viac ako tri stovky zvierat vrátane 70 mláďat. Po dvoch rokoch sa na miesto vrátili a zistili, že príroda svoju silu ukázala znovu. 

Prípad usmrtenia stáda sobov v Nórsku z roku 2016 bol hrozivou ukážkou sily prírody. Krátko po katastrofe nórske úrady odstránili mŕtvym zvieratám hlavy a využili na výskum chorôb, ktoré postihujú soby a vysokú zver. Zvyšky tiel však ostali na horskej plošine napospas rozkladu a prírode. A za dva roky celkom zmenili krajinu.

Keď sa vedci po dvoch rokoch od udalosti na miesto vrátili, zistili, že rozkladajúce sa zdochliny pravdepodobne celkom pozmenia miestnu krajinu. Všetko totiž naznačuje tomu, že pozostatky tiel poslúžili a poslúžia ako „booster“ rastlinnej diverzity v danej oblasti. V okolí tiel sa totiž nachádzajú výkaly obsahujúce rôzne druhy semien.

Sam Steyaert, výskumník pracujúci hneď na dvoch nórskych univerzitách, so svojím tímom zriadili v horskom teréne provizórne laboratórium, aby sa na celú situáciu mohli pozrieť  o niečo detailnejšie. Zistili, že pozostatky tiel sobov lákajú kŕdle rôznych druhov vtákov i niekoľko druhov rôznych cicavcov. Na zdochlinách sa chodia „priživovať“ líšky, vlky aj celé kŕdle orlov, havranov či vrán.

Všetky zvieratá tu pritom zanechávajú svoj trus. Najmä ten vtáčí obsahuje semená najrôznejších druhov rastlín, ktorým podľa vedcov pozostatky sobích tiel poslúžili a naďalej poslúžia, ako kvalitné hnojivo. Trus zvierat sa tak premení na sadenice a odnesie si to miestna biodiverzita, ktorá získa nové druhy aj pre miestne prostredie netradičných rastlín.

Foto: Wikimedia

Medzi také patrí napríklad šicha čierna, nízka rastlina s plodmi podobnými čučoriedkam, ktorá je typická pre alpínsku tundru. Plody šichy sú jedlé a poskytujú potravu mnohým druhom živočíchov. Oblasť, kde stádo sobov uhynulo, bola ešte pred dvomi rokmi pomerne nehostinná. Živiny pozostatkov ich tiel a semená z trusu iných živočíchov, ju však premenili na akúsi oázu života. Príroda tak aj po druhýkrát ukázala svoju ohromnú silu, tentokrát však v o niečo pozitívnejšom svetle.

Pozri aj: Neprežije najsilnejší, ale najlenivejší. Nová štúdia tvrdí, že kľúčom k prežitiu je čo najmenej aktivity

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články