Príroda neraz ukazuje akú obrovskú silu má. Dokázala to nedávno aj v Nórsku, keď sa po búrke na lúke objavilo 323 mŕtvych tiel sobov. Čo sa vlastne stalo?

Každý z nás vie, že búrky sú nebezpečné a pokiaľ nás jedna zastihne v prírode, mali by sme byť na pozore. Rovnaké pravidlá platia aj pre zvieratá. Tie však často nemajú toľko možností ako my. Koncom augusta sa v Nórsku udiala veľká zvieracia tragédia. Po búrke našli v národnom parku celkom 323 mŕtvych tiel sobov. Už tušíte čo sa vlastne stalo?

Pracovníkom národného parku sa po búrke naskytla scéna, ktorá pripomínala obrazy z apokaliptického filmu. Na lúke ležalo celkom 323 nevládnych tiel sobov, z toho 70 mláďat. Osudnou sa im stala búrka a blesky, ktoré ich pripravili o život. Stádo sa pravdepodobne túlilo počas búrky tesne k sebe a keď zasiahol blesk, došlo k tragédii. Bilancia 323 mŕtvych zvierat, vrátane 70 mláďat a 5 sobov, ktorí museli byť pre vážne zranenia utratení.

mrtve soby
salatovelisty.cz

Stádo sobov v tomto čase migrovalo, pretože sa blíži jeseň a s ňou aj chladnejšie počasie. Podľa hovorcu národného parku je zasiahnutie zvieraťa bleskom bežná vec, no o takomto čísle ešte nikdy nepočul. Nórske ministerstvo životného prostredia momentálne rieši, čo s mŕtvym stádom urobí. Vo väčšine prípadov je telo zvieraťa ponechané tak, aby si s ním poradila príroda. Pri takejto katastrofe však budú musieť úrady vymyslieť asi niečo iné…

mrtve soby 3
taberhols.co.uk

V histórii nejde zďaleka o najväčšiu katastrofu, ktorú spôsobili blesky. V minulosti búrka pripravila o život stádo oviec o počte 654 oviec. Krátko po incidente v Nórsku v Texase búrka zabila 19 kráv. V roku 2005 to bolo v Austrálii stádo až 68 kráv a o pár rokov neskôr v Uruguaji to bolo 52 kráv. Zvieratá sa totiž počas búrky túlia k sebe a práve to je dôvod, prečo dochádza k tak početným úmrtiam.

mrtve soby 2
mnn.com
interez.sk (Lukáš M.), timescolonist.commnn.com
Príbehy
0
Komentovať (0)