Foto: Pxhere

Ak ste leniví, potom vás zrejme táto štúdia pobaví aj poteší.

Že sa vraj lenivosť nevypláca? Pravdu povediac je to presne naopak. Aspoň podľa výsledkov vedeckej štúdie Kansaskej univerzity, ktorá hovorí, že práve lenivosť je kľúčom k prežitiu. Ich štúdia totiž ukazuje, že živočíšne druhy s vyšším metabolickým výdajom sú náchylnejšie na vyhynutie. Rada je teda jednoduchá. Čím viac ste leniví, tým väčšiu šancu na prežitie máte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdá sa to nepochopiteľné, no štúdia hovorí jasne. Lenivosť je efektívna evolučná stratégia, ktorá pomáha prežiť celým živočíšnym druhom. Ukazuje to pohľad na živočíchov z oceánskeho dna Atlantického oceánu. Napriek tomu, že bol výskum prevedený na mäkkýšoch z útrob oceánu, odborníci sa zhodujú, že rovnaký princíp by mal fungovať aj u „zložitejších“ a väčších organizmov.

Foto: Pixabay

Štúdiom 299 druhov morských živočíchov prišli vedci z Kansaskej univerzity k zaujímavému záveru. Živočíchy s pomalším tempom života majú na prežitie oveľa vyššie šance. Práve tieto živočíchy totiž dokázali v oceáne prežiť celé milióny rokov, kým druhy s vyšším metabolickým výdajom, postupne vymierali.

Čím nižšia je rýchlosť metabolizmu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že daný druh prežije. Namiesto „prežitia najschopnejších“ je teda lepšou metaforou pre dejiny života fráza „prežitie najlenivejších“, alebo aspoň „prežitie najpomalších“ „, hovorí o výsledkoch štúdie jej spoluautor Bruce Lieberman. Výsledky štúdie by vedcom mohli pomôcť najmä v predpovedaní pravdepodobnosti vyhynutia ohrozených živočíšnych druhov.

Rýchlosť metabolizmus samozrejme nie je jediným dôvodom vymierania živočíchov. V tomto negatívnom jave dochádza k súhre niekoľkých faktorov, no podľa vedcov je súčasťou vyššej pravdepodobnosti aj pomalý metabolizmus. Historické záznamy ukazujú, že rýchlosť metabolizmu má najväčší vplyv na vymieranie druhov s úzkym rozsahom výskytu. Čím rýchlejší metabolizmus, tieto živočíchy mali, s tým väčšou pravdepodobnosťou aj vymreli.

Foto: Pixabay

Výskum, ktorý sledoval vplyv metabolizmu na pravdepodobnosť vymierania druhov bol prevedený na štúdiu morských živočíchov o ktorých existujú bohaté historické záznamy. Vedci však chcú svoju teóriu v budúcnosti overiť aj na „väčších“ organizmov. V budúcnosti sa tak chcú pozrieť  na to, či rovnaký vzorec platí aj pre zložitejšie stavovce.

Pozri aj: Nie je to našou krvou. Vedci vysvetľujú, prečo komáre štípu niektorých ľudí viac ako iných

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články