Foto: Unsplash.com

Rána bývajú neraz nepríjemné najmä vďaka tlačeniciam v hromadnej doprave a zápcham na cestách.

Toto talianske mesto sa rozhodlo, že prispeje k vyriešeniu problému veľmi zaujímavým spôsobom. Ak pôjdete do práce na bicykli, dostanete za to príplatok. Spojíte tak príjemné s užitočným.

Pozitívna motivácia

Bari sa stalo prvým talianskym mestom, ktoré zaplatí obyvateľom za to, že sa budú do práce presúvať na bicykloch. Zatiaľ ide len o pilotný projekt a každý, kto ráno vysadne na bicykel, dostane odmenu vo forme 20 centov za každý kilometer. The Local sa vyjadril, že do projektu sa môže prihlásiť približne 1 000 obyvateľov a každý z nich môže za mesiac takýmto spôsobom získať až 25 Eur. Navyše tí, ktorí v priebehu mesiaca odbicyklujú najviac kilometrov, dostanú k dobru bonus 50 Eur.

Foto: unsplash

Príspevok na kúpu bicykla

Za projektom stojí starosta mesta Antonio Decaro, ktorého cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2019 využívalo túto alternatívnu formu prepravy čo najviac ľudí. Decaro sa na účet programu vyjadril, že pomôže ľuďom nielen zarobiť si niečo navyše, ale prospeje to aj ich zdraviu. Samozrejme, mesto ráta s tým, že nie každý obyvateľ má k dispozícii bicykel, mysleli však aj na to a každý, kto má záujem o kúpu, sa môže prihlásiť a požiadať o príspevok vo výške od 100 do 250 Eur v závislosti od toho, o aký bicykel má kupujúci záujem.

Aj pre rodiny s deťmi

Rovnako môžu o príspevok požiadať aj rodiny s deťmi, kde mesto môže pomôcť zakúpiť jeden bicykel do rodiny. Obyvatelia sa nemusia obávať toho, že by peniaze za kúpu bicykla museli mestu vrátiť. Starosta sa vyjadril, že ide skôr o dar ako o pôžičku. Samozrejme, aj v tomto prípade budú platné isté obmedzenia a príspevok na kúpu nebude možné uplatniť v akomkoľvek obchode, ale len v tých, ktoré schváli mesto.

Foto: unsplash

Prispelo aj ministerstvo životného prostredia

Projekt podporuje aj talianske ministerstvo životného prostredia, ktoré sa rozhodlo prispieť sumou 545 000 Eur. Predpokladá sa, že obyvatelia mesta Bari si za pomoci príspevkov zakúpia vyše 3 000 bicyklov. Inšpiráciou pre projekt v Taliansku bola podobná aktivita, ktorá bola ešte v roku 2015 vyhlásená vo Francúzsku. Tam však každý zamestnanec, ktorý prišiel do práce na bicykli, dostal od zamestnávateľa bonus 29 centov za kilometer.

Čo myslíte, mohol by takýto projekt uspieť u nás na Slovensku?

independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )