Foto: unsplash

Situácia na pracovnom trhu nie je ideálna, Talianov však pobúrila nehorázna pracovná ponuka.

Aj na Slovensku pri mnohých ponukách práce len neveriacky krútime hlavou. Človeka neraz prekvapia nerealistické podmienky a očakávania za smutne nízke platy. Ponuka práce v Taliansku však prekročila všetky medze. Núkajú plat 500 eur, no žiadajú, aby sa hlásili len ženy mladšie ako 30 rokov. Podmienkou je, že musia poslať aj fotografiu v plavkách.

Od žien požadovali fotku v plavkách

Talianske ministerstvo práce vyšetruje pracovnú ponuku, ktorá vyvolal vlnu pobúrenia v celej krajine. Ako píše portál The Guardian, istá neapolská bezpečnostná spoločnosť hľadala recepčnú, kládla si však neuveriteľné podmienky. Hlásiť sa smeli len ženy mladšie ako 30 rokov a záujemkyne museli poslať svoju fotografiu v plavkách. Ponuka bola zverejnená na niekoľkých talianskych portáloch, ktorých úlohou je sprostredkovať pracovné ponuky.

Foto: unsplash

Medzi ďalšie požiadavky patrilo, že žena musí hovoriť plynule po anglicky, musí mať vlastné auto, musí byť veselá a atraktívna. Žiadame, aby si nám poslala fotku celého svojho tela v plavkách alebo podobnú fotografiu,“ oznamuje inzerát. Po vlne kritiky bola pracovná ponuka stiahnutá, ale znova sa objavila, tentoraz už však fotku v plavkách zamestnávateľ nežiadal.

Údajne za to môže neskúsený zamestnanec

Samozrejme, čo sa raz na internete objaví, to tam ostáva naveky, aj keď bol pôvodný inzerát vymazaný. Ľudia si totiž pracovnú ponuku odfotili a búrlivé diskusie následne zaplavili talianske sociálne siete. O zverejnenú ponuku práce sa okamžite začali zaujímať aj úrady. Problém predstavuje nielen samotný fakt, že berú len ženy mladšie ako 30 rokov a žiadajú fotku v plavkách, ale aj celkom neadekvátne platové podmienky, ktoré ponúkajú.

Foto: unsplash

K sexistickej pracovnej ponuke sa vyjadrila aj samotná firma, ktorá ju uverejnila. Tvrdí, že nevhodnú ponuku uverejnil neskúsený zamestnanec, ktorý nevedel, že sa firma riadi prísnou politikou rodovej rovnoprávnosti. Toto však ani zďaleka nie je jediný problém. Ženy v celom Neapole bojujú s problémom nájsť si zamestnanie, a ešte k tomu adekvátne ohodnotené.

Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj bolo v roku 2019 zamestnaných menej ako 50 % talianskych žien v produktívnom veku. Situáciu ešte viac zhoršila pandémia koronavírusu, počas ktorej prišlo o zamestnanie neúmerne viac žien ako mužov. Mnohé ženy prídu o prácu po tom, čo otehotnejú. V Taliansku je totiž málo dostupných zariadení, ktoré by sa o deti starali počas toho, ako je matka v práci.

0
Uložiť článok
Komentovať