Foto: SITA (Andrew Medichini) / unsplash

Pápež František vyzval katolíkov po celom svete, aby akceptovali svoje deti, aj keď patria k LGBTQIA+ komunite.

Homosexualita, bisexualita či transexualita stále patria medzi mimoriadne kontroverzné témy, ktoré dokážu vyvolať veľkú vlnu pobúrenia. Nech je však človek akýkoľvek, stále sme ľudia a mali by sme sa vzájomne rešpektovať. Vo svojom príhovore na to upozornil aj pápež František.

Rodičia by mali svoje deti akceptovať

Ako by ste reagovali, keby ste zistili, že je vaše dieťa transexuálom alebo homosexuálom? Aj keď v minulosti ľudí pobúrili pápežove slová na adresu ľudí z komunity LGBTQIA+, teraz František vyzýva najmä rodičov z radov katolíkov, aby akceptovali svoje deti, aj keď sú členmi tejto komunity. Ako píše portál LAD Bible, hlava katolíckej cirkvi priznáva, že rodičia čelia mnohým náročným prekážkam v snahe dobre vychovať svoje dieťa.

Náročné je podľa pápeža napríklad to, keď rodič vidí, že jeho dieťa je inak sexuálne orientované. Je však dôležité nájsť si k dieťaťu cestu a vedieť, ako to zvládnuť. Ako stáť po jeho boku a neskrývať sa za odsudzujúci postoj. Jeho slová sú v rozpore s presvedčením mnohých členov cirkvi, že homosexuálne správanie je nezdravé.

Foto: SITA/ Alessandra Tarantino

Okrem toho, pápežove slová idú aj proti pravidlu, podľa ktorého od minulého roka katolícki kňazi nemôžu požehnať homosexuálnej dvojici, pretože nemôžu požehnať hriech.

„Nie je možné udeľovať požehnanie vzťahom alebo partnerstvám, dokonca ani stabilným, ktoré zahŕňajú sexuálnu aktivitu mimo manželstva, ako je to aj v prípade zväzkov medzi osobami rovnakého pohlavia. Homosexuálne zväzky v žiadnom prípade nemožno prirovnávať k manželstvu medzi mužom a ženou, ktoré je Božím plánom,“ vyjadrila sa Kongregácia pre náuku viery (centrálna inštitúcia rímskokatolíckej cirkvi).

Vyjadril sympatie aj rodičom, ktorých deti sú vo väzení

Napriek týmto vyjadreniam kongregácie pápež František rodičov vyzýva, aby svoje deti, ktoré sú súčasťou LGBTQIA+ komunity nekarhali. Zároveň však priznáva, že mimo rodiny také deti nebudú mať ľahký život, ak ostanú súčasťou katolíckej cirkvi. Pápež vo svojom vyjadrení dodáva, že rodiča by sa svojim deťom nemali obracať chrbtom ani v prípade, ak sú choré alebo postihnuté.

Foto: SITA/ Alessandra Tarantino

Podľa portálu National Catholic Reporter Svätý Otec vyjadril sympatie aj rodičom, ktorých deti museli ísť do väzenia. Na svojej ceste cez Buenos Aires totiž prechádzal aj okolo miestneho väzenia a videl rad ľudí čakajúcich, kedy budú môcť ísť dnu navštíviť svojich blízkych. V tom rade stáli aj matky, ktorých synovia urobili závažné chyby, no napriek tomu ich neprestali ľúbiť a neopúšťajú ich.

Pápež sa vyjadril aj k situácii, ktorá v súčasnosti lomcuje Ukrajinou. Myslí si, že ľudia si tu už vytrpeli dosť hladovania a krutosti a zaslúžia si mier.

0
Uložiť článok
Komentovať