Henry Hargreaves

V roku 2016 bolo v USA odsúdených na smrť 20 väzňov, čo je najmenej od roku 1991. Fotograf Henry Hargreaves sa prostredníctvom série fotografii snaží svetu priblížiť, ako vyzerali posledné jedlá odsúdených.

Spojené štáty americké sú stále medzi piatimi štátmi, ktoré popravia za rok najviac svojich väzňov. Pred USA je už len Čína, Irán, Pakistan a Saudská Arábia. Fotograf Henry Hargreaves sa sériou fotografií s názvom „Rok zabíjania“ snaží poukázať na túto skutočnosť. Fotografie zachytávajú posledné jedlá väzňov pred tým, než ich popravili. 

Podľa Henryho, výber posledných jedál hovorí veľa o osobnosti odsúdených. Väzenská strava asi nie je žiadna výhra a odsúdení dostávajú možnosť vybrať si posledné „neväzenské“ jedlo pred popravou. V tejto voľbe sa fotograf snaží zachytiť posledné myšlienky ľudí odsúdených na popravu.

53 ročný Oscar Ray Bollin Jr. si doprial rib eye steak, pečený zemiak s maslom a smotanou, šalát, cesnakový chlieb, citrónový koláč s penou a fľašu koly.

Henry Hargreaves

Christopherovi Brooksovi stačili dva arašídové koláčiky a plechovka Dr.Pepper.

Henry Hargreaves

Travis Hittson odmietol možnosť vybrať si špeciálne posledné jedlo a obedoval to, čo všetci väzni v ten deň. Jedol teda sekanú so zemiakmi a červenými fazuľkami, zeleninu, žemľovku a kukuričný chlieb.

Henry Hargreaves

Joshua Bishop si vyžiadal Barbecue sendvič, guláš, zemiakové chipsy, šalát, limonádu a lízatko.

Henry Hargreaves

Daniel Lucas si vyžiadal menšiu hostinu. Mäsová pizza, calzone so steakom a syrom a hríb plnený zeleninou a syrom, k tomu šalát s dvomi dressingami a pomarančový džús.

Henry Hargreaves

Richard Masterson si vyžiadal pečené kura so zemiakmi a k tomu mrkvu s fazuľkami a chlieb.

Henry Hargreaves

Karl Forrest si dal steak s cestovinami, nakrájanú zeleninu a ovocie, čokoládový koláč a mlieko.

Henry Hargreaves

Ronald Bert Smith, Jr. pravdepodobne obľuboval fastood. Jeho posledné jedlo bolo vyprážané kura a hranolky.

Henry Hargreaves

James Freeman sa rozhodol pre steak s omáčkou, ryžu, a šalát, k tomu chlieb a čokoládový koláč s arašidovým maslom. Svoje posledné jedlo zapil punčom.

Henry Hargreaves

Tieto fotografie nám prinášajú pohľad na ľudskú stránku odsúdených a ich cieľom, podľa autora fotografií malo byť, rozprúdiť debatu o tom, či je trest smrti v dnešnej dobe naozaj nevyhnutný.

Pozri aj: Čo jedávajú každý deň na obed deti v školách v rôznych kútoch sveta? Aj takto vyzerajú bežné obedy v Česku či na Slovensku

interez.sk (Martin Majdák) unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )