Instagram

Zaujíma ťa, ako vyzerajú obedy študentov v Amerike, Japonsku alebo Fínsku? To a ešte viac ti ukáže tento článok.

Obed – jedlo na ktoré sa tešia všetky deti. Väčšinou preto, lebo znamená dlhšiu prestávku alebo samotný koniec vyučovania. Faktom je, že pre mladšie deti je dôležitý v ich zdravom vývine, tak ako každé iné jedlo. V tomto článku sa pozrieme na obedy, ktoré dostávajú žiaci v rôznych krajinách. Každá krajina ma samozrejme iné zvyky a možnosti, čo budeš veľmi dobre vidieť na fotografiách. Ako sa dalo očakávať, najviac využívanými surovinami sú zemiaky, ryža a kapusta. V závere článku nájdeš aj Slovensko.

Irán

https://www.instagram.com/p/BMLPXUiAEsb/

V Iráne je zákonom dané, že všetky deti do 14 rokov, majú nárok dostať na obed pohár mlieka, pistácie, čerstvo vyšťavený džús a sušienku. Rodičia im ale zvyčajne pripravujú pokrm, ktorý môžeš vidieť na fotografii. Ide o ryžu s jahňacím mäsom s paradajkou.

Južná Kórea

Južná Kórea nie je nič dlžná svojej precíznosti ani v školských jedálňach. Tácka v jedálni je väčšinou rozdelená do viacerých sekcií, pričom sú rôzne veľké. Dve najväčšie sú určené na obľúbenú ryžu a polievku. Menšie sekcie sú určené na rôzne druhy šalátov, morských plodov, zeleninu alebo ovocie. Nezvyčajné pre naše končiny (minimálne v posledných rokoch) je to, že chudé deti dostávajú presne odmeranú dávku rybacieho oleja. Obľúbene jedlá: kimchi – solená fermentovaná zelenina, ryžou plnené sezamové listy, poliate medovou omáčkou, tekvicovo-zemiaková polievka, palacinky so zelenou cibuľkou, chobotnica s korením a rôzne druhy šalátov.

Japonsko

Je logické, že japonské obedy sa budu podobať na tie z Južnej Kórei. Základ je polievka, ryža, hydina alebo rybacie mäso, šalát a mlieko. Zaujímavosťou je, že študenti majú zakázané nosiť si vlastné jedlo do školy. Tento zákaz prestáva platiť na stredných školách. Automaty s cukríkmi alebo slanými pochutinami by ste v japonských jedálňach hľadali zbytočne, žiadne nie sú. Ďalšou zaujímavosťou je, že študenti nekonzumujú jedlo v jedálňach. Jedlo si so sebou berú do učební.

Spojené Kráľovstvo

School dinners rock! #food #backtowork #schooldinners

A post shared by Suzy (@suzaie78) on

Ďaleko na západ od Japonska, v Spojenom Kráľovstve, sa podávajú už nie tak zdravé, vyprážané zemiaky. Deti pri nich môžu nájsť mrkvu, ryžovú kašu, rôzne druhy šalátov, ovocie alebo dokonca Belgické vafle s čokoládou. V mnohých prípadoch sa školy potýkajú s finančnými problémami a z tohto dôvodu deťom ponúkajú jedlá typu fast food. Deti to samozrejme milujú a školy dokážu ušetriť.

USA

I had #schoollunch at Athlos Academy of Utah today! #teamathlos

A post shared by Tabitha Talbot (@tabbytalbot) on

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, ako vyzerá školský obed v americkom štáte Utah, na fotografií vidíte odpoveď. Kuracie mäso s kukuricou, broskyňou a polievkou. V USA sa obedy od zvyšku sveta líšia tým, že školy väčšinou preferujú jedlá typu fast food. Deti (podobne ako v Spojenom Kráľovstve) ho majú radi, najmä kuracie nugetky, pizzu, hranolky a podobne.

Turecko

Ak by si bol študent v Turecku, je dosť možné, že rodičia by ti pripravili podobný obed. Zdravý ražný chlieb, orechy, hrozno, granátové jablko a kefír. Jedlo plné živín, po ktorom bude mozog pracovať na plné obrátky.

Thajsko

Exotické Thajsko ponúka svojim študentom aj takýto obed. Bravčové mäso v sladkokyslej omáčke, ktorá je pre Thajsko tak známa. Ako príloha je použitá ryža a na dezert je puding zabalený v banánových listoch.

Francúzsko

Práve tento konkrétny obed bol študentovi pripravený na juhu Francúzska. Ako je z fotografie jasne vidieť, žiak si pochutil na rybacom mäse, špenáte, zemiakoch, pečive, syre a šaláte. Obed je tu považovaný za jedno z najhlavnejších jedál dňa a študenti majú na obed dlhú prestávku. Počas prestávky, ktorá trvá jednu až dve hodiny, sa môžu isť najesť domov.

Fínsko

Krajina tisícich jazier berie stravovanie svoji študentov s veľkou vážnosťou. Študenti sú ponúkaní občerstvením, ak majú vyučovanie skoro ráno a neskoro večer. Obedy sa konzumujú v jedálňach, kde si študenti môžu vybrať z veľké druhu jedál podľa vlastnej chuti. Na každej škole sa nájde osoba, ktorá ma osobitné stravovacie požiadavky. Vo Fínsku s tým nie je najmenší problém, či už ide o zdravotné alebo náboženské požiadavky. Na fotografii môžeš vidieť mäsové guľky s omáčkou, varené zemiaky, šalát a müsli.

Rusko

V Rusku majú študenti raňajky v čase od deviatej do dvanástej zadarmo. Obedy po dvanástej sú už platené. Zahraniční študenti ale môžu mať zmätok v tom, ktoré jedlo spadá pod raňajky a ktoré pod obed. Na fotografii môžeš vidieť klobásu s pohánkovou kašou a čajom.

Maďarsko

A nagy visszatérés és az egész fél csirke. #magyar #menza #minoseg #schoolfood

A post shared by Magyar Menza (@magyar_menza) on

Našim južným susedom môžeme závidieť hlavne gramáž stravy. Zeleninová polievka s rezancami. Pečené kuracie mäso s fazuľou. Ako dezert si študent môže dať tyčinku z orechov.

Izrael

Veľmi príjemne vyzerajúci obed mal študent v Izraeli. Nehovoriac o tom, ako dobre musel chutiť. Na fotografii vidíme čerstvé ovocie, sendviče so zeleninou, cereálnu tyčinku a sušené plody.

Česko

Vítězný segedín. Ten máme rádi. #jidelna #obed Ještě nekdo?

A post shared by HLADnaHRAD (@hladnahrad) on

Jedlá podávané v jedálňach bratov od západu sa určite nebudú líšiť od našich. Okrem spoločnej histórie, máme aj podobné jedálničky. Fotografie ukazujú, na čom si občas môžu pochutnať študenti.

Slovensko

Takže toto to bolo!!

A post shared by skolsky_obed (@skolsky_obed) on

Trochu si osladíme deň ? Zajtra vás čaká pangasius!

A post shared by skolsky_obed (@skolsky_obed) on

Five stars, veď to poznáte.

A post shared by skolsky_obed (@skolsky_obed) on

Najlepšie na koniec. Drvivá väčšina z vás vie, čo sa v našich jedálňach varí. Občas je to fajn, občas menej fajn. V poslednej dobe sú tlaky na lepšiu a výživnejšiu stravu aj zo strany kompetentných orgánov, čo je len dobre.

Ktorá z uvedených fotografií je ti najviac sympatická? Bolo by zaujímavé porovnať jednotlivé školy v tom, ako a akú stravu svojim študentom podáva. Podeľ sa s úlovkami, ktoré máš v smartfóne s ďalšími študentami v komentároch.

Pozri aj: 10 najkrajších vodopádov na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz v živote navštíviť

interez.sk (LukášR), brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať