Foto: EOX

Dáta zozbierané z dvoch satelitov odhaľujú nádherný pohľad na Zem bez mračien. Výsledný obrázok sa skladá z 80 biliónov pixelov.

Mozaika bola vytvorená zo záberov, ktoré zachytávali satelity Sentinel-2. Tie sú prevádzkované Európskou vesmírnou agentúrou ESA. Sentinel-2A bol vypustený 23. júna 2015 a Sentinel-2b 7. marca 2017. Tieto dva satelity obiehali našu planétu vo výške 790 kilometrov. Výsledná mozaika bola poskladaná rakúskou kartografickou spoločnosťou EOX.

Aby sa zaistilo, že mozaiku nebudú zaťažovať mračná, obrázky pre každú oblasť boli odfotené v rôznych časových rozmedziach. Severná hemisféra bola fotená medzi májom a septembrom 2016, zatiaľ čo dáta z južnej hemisféry boli získavané od novembra 2016 do marca 2017. Tropické oblasti môžeme vidieť v ich podobe od mája 2016 do apríla 2017. “Aby sme dosiahli vizuálne pôsobivý výsledok, museli sme vyobraziť Zem počas leta, kedy vegetácia dosahuje najvyššiu hustotu a farebnosť,” vysvetlil Joachim Ungar, hlavný kartograf v spoločnosti EOX na firemnom blogu.

EOX, Afrika
EOX, San Francisco

Tím použil 250 terabajtov dát načerpaných zo satelitov Sentinel-2, aby mohli dať mozaiku dohromady. V súčasnosti dúfajú, že budú môcť vytvoriť lepší obraz Ázie a Ameriky vďaka vypusteniu Sentinel-2b

EOX, Austrália
EOX, Londýn

Celú mapu si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Pozri aj: Google spustil aplikáciu, cez ktorú si môžeš podrobne pozrieť, ako sa za posledných 32 rokov zmenilo aj tvoje mesto

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )