Foto: Youtube/NASA

Program Apollo boli pilotované lety NASA s cieľom pristátia na Mesiaci.

Ak sa povie program Apollo, mnohí z nás si predstavia najmä misiu Apollo 11, pri ktorej sa Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins dostali prvýkrát na Mesiac, pričom prvým dvom menovaným sa podarilo vystúpiť aj na jeho povrch. Vtedy zaznela aj slávna Armstrongova veta: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

Až 6 letov v rámci misie Apollo sa dostalo na povrch Mesiaca. Asi druhou najslávnejšou misiou je tiež Apollo 13, určite aj vďaka filmovému spracovaniu. Ako informuje portál vtm.zive.cz, táto misia mala za cieľ v roku 1970 už po tretíkrát pristáť na Mesiaci. Každý, kto sa zaujíma o kozmonautiku alebo aspoň videl spomínaný film vie, že sa to tejto misii nepodarilo pre výbuch v kyslíkovej nádrži, no astronauti sa našťastie na Zem vrátili.

Apollo 13

Misii Apollo 13 sa tak podarilo obletieť Mesiac a urobiť niekoľko fotografií. NASA aj pri príležitosti 50. výročia tejto misie, ktorá sa odohrala 11. až 17. apríla 1970, vytvorila film rekonštruujúci to, čo mohli astronauti v rámci tejto misie vidieť.

Zábery však nie sú vytvorené z misie Apollo 13. Vznikli vďaka Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorý Mesiac sníma vo vysokom 4K rozlíšení. Inžinieri z NASA porovnali trasu misie Apollo 13 a vytvorili krátke (a zrýchlené) približne dvojminútové video, ktoré zachytáva to, čo mohli James A. Lovell,  John L. „Jack“ Swiger a Fred W. Haise, Jr. vidieť pri pohľade z okna.

Vychutnajte si fascinujúce video:

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )