Foto: history.navy.mil (NASA)

Chyba urobená počas pristátia mohla spôsobiť, že by choroboplodné zárodky z Mesiaca kontaminovali Zem.

Do pamäte mnohých ľudí sa zapísal pamätný výrok Neila Armstronga v momente, keď vystúpil na povrch Mesiaca: „Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.“ Avšak tento jeho krok po povrchu Mesiaca mohol v prenesenom význame spôsobiť skok ľudstva dozadu. Chyba, ktorú totiž pri návrate ľudia z NASA urobili, mohla kontaminovať Zem.  

O zlyhaní informuje portál Independent. Keď traja astronauti odleteli na Mesiac, NASA sa snažila zabezpečiť, aby z lunárneho modulu na Zem neprenikli žiadne prípadné baktérie či choroboplodné zárodky.

Všetci traja členovia posádky Apolla 11 boli umiestnení po návrate do špeciálnych oblekov, očistení a premiestnení do karantény, kde sa nachádzali dovtedy kým vedci neboli presvedčení, že pre Zem nepredstavujú riziko v dôsledku kontaminácie.

Foto: flickr.com/Project Apollo Archive

No dokument PBS, o ktorom informuje space.com hovorí, že mohla nastať chyba. Člen posádky Michael Collins povedal, že síce vedci nepredpokladali, že by mohli z Mesiaca doniesť baktérie, no nechceli nič riskovať.

Kým Collins ostal v module, Armstrong s Aldrinom sa prechádzali po povrchu Mesiaca. Keď sa ale vrátili do modulu, všetky teoreticky vyskytujúce baktérie, prišli s nimi dnu. Následne putovali na Zem a dopadli do Tichého oceánu. Čo majú urobiť, keď pristanú? No otvoriť poklop. A všetky tie baktérie vyšli na Zem spolu s nimi.

Foto: flickr.com/Project Apollo Archive

Buzz Aldrin si pobavene spomína tiež na ich dekontamináciu, keď vyšli z modulu. Dezinfikovali ich v pripravenom bazéne, a potom ich pracovník NASA utrel handrou. Tú ale následne zahodil do vôd Tichého oceánu.

Na dne oceánu sú všetky tie baktérie“ povedal Aldrin a dodáva: „Zaujímalo by ma, či by to mohli prežiť„.

Astronauti následne strávili 21 dní v karanténe. Podobne tak dopadla aj posádka Apolla 12 a 14. NASA následne prehodnotila potrebu karantény a ďalšie misie sa už zaobišli bez nej.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )